Obchody 100 – lecia odzyskania Niepodległości w Kuźminie

W sobotę 30 czerwca 2018 roku w Kuźminie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia, wybudowanej w centralnym punkcie miejscowości obok remizy strażackiej, kapliczki z rzeźbioną figurą Św. Floriana patrona strażaków. Uroczystość, w której udział wzięli: władze samorządowe Gminy Bircza Pan Wojciech Bobowski – Przewodniczący Rady Gminy Bircza i Pan Grzegorz Gągola – Wójt Gminy Bircza, przedstawiciel Powiatu Przemyskiego – Sekretarz Jerzy Góralewicz, który jednocześnie pełni funkcję skarbnika Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przemyślu i Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Birczy, Zarząd i strażacy OSP w Kuźminie, licznie zgromadzeni parafianie Parafii Kuźmina oraz okolicznych miejscowości i zaproszeni goście, była częścią gminnych obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Kapliczkę zaprojektował Pan Stanisław Ćwian, a wykonawcami prac konstrukcyjno-budowlanych byli Panowie Henryk Januszczak i Tomasz Tomaszewski, natomiast wykonawcami rzeźbionej figury Św. Floriana do tej kapliczki byli Panowie Jan Kusina i Marian Woźniak. Kapliczkę poświęcił proboszcz Parafii Kuźmina ks. Wiesław Tomczyk podkreślając ogromne znaczenie tego symbolu wiary i patriotyzmu ufundowanego przez strażaków z OSP w Kuźminie jako wotum dziękczynne na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.