10 lat Narodowego Czytania, czyli „Moralność pani Dulskiej” w bolestraszyckim Arboretum
Za nami dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Akcja, którą przed dekadą zainicjowała para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda z roku na rok cieszy się ogromnym zainteresowaniem Polaków na całym świecie. Miłośnicy Narodowego Czytania z niekłamaną przyjemnością oddają się lekturze wybranych przez głowę państwa tytułów.
Tym razem padło na Gabrielę Zapolską i jej „Moralność pani Dulskiej”. Brawurowy utwór w niezwykle zabawny, ale i wymowny sposób piętnuje obłudę i zakłamanie. Balansujący na granicy komizmu i gorzkiej ironii bawi – niekiedy nawet do łez – by na koniec pozostawić czytelnika z refleksją na temat niekoniecznie chlubnej natury niektórych z nas…
Od samego początku istnienia akcji Narodowe Czytanie odbywa się również w gminie Żurawica. Nad organizowanym przez dyrekcję Szkoły Podstawowej w Wyszatycach wydarzeniem patronat honorowy sprawuje Wójt Gminy Żurawica. Przez pierwszych osiem edycji miejscem Narodowego Czytania były mury wyszatyckiej podstawówki albo miejscowego Domu Ludowego, w ubiegłym roku, ze względu na panującą pandemię i towarzyszące jej obostrzenia, doroczne spotkanie zorganizowane zostało w niepowtarzalnym, nadzwyczajnie urokliwym otoczeniu Arboretum w Bolestraszycach. I tak już zostało… 4 września br. fragmenty „Moralności pani Dulskiej” znów wybrzmiały pomiędzy bujną zielenią niespotykanych okazów roślin w bolestraszyckim ogrodzie.
– Pomysł Narodowego Czytania w Arboretum zrodził się w czasie pandemii. Organizujemy akcję w tym miejscu dopiero od dwóch lat, jednak jeśli nadal będziemy cieszyć się przychylnością dyrektora ogrodu, to z ogromną przyjemnością kolejne edycje wydarzenia zorganizujemy również tutaj. Tak pięknej scenerii nie ma nigdzie, a kiedy do tego wszystkiego pracuje się w otoczeniu osób życzliwych to jest to zawsze podwójna frajda – powiedziała organizatorka akcji, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyszatycach.
W wydarzeniu obok włodarza gminy Żurawica Tomasza Szeleszczuka wzięło udział wielu znamienitych gości – społeczność szkoły w Wyszatycach na czele z jej szefową Beatą Oś-Oziembłowską oraz przyjaciele placówki, wśród których znaleźli się m.in.: Marek Kudła Wicestarosta Przemyski, Renata Haśkiewicz-Kudła Dyrektor Szkoły Podstawowej Bolestraszycach, Wioletta Szczęsna, Jadwiga Rudecka, Tomasz Skotnicki, Józef Zubik, Marzena Krauze i gospodyni wydarzenia – reprezentująca Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach Marzena Kluz.
„Moralność pani Dulskiej” powstała w 1906 roku. Utwór Gabrieli Zapolskiej szybko zdobył popularność, a przy tym został uznany za jedno z najważniejszych osiągnieć twórczych pisarki. Pierwszy raz sztukę wystawiono 15 grudnia 1906 roku na deskach krakowskiego Teatru Miejskiego. Niespełna kilka tygodni później podziwiała ją już publiczność w Warszawie, a potem we Lwowie. Nad przebiegiem każdego spektaklu czuwała osobiście autorka, która pomagała w przygotowaniach i brała udział w próbach.
Utwory wybierane przez parę prezydencką do Narodowego Czytania to najczęściej klasyka polskiej literatury. Gros z nich to lektury szkolne. Co o wyborze akurat takiego, a nie innego tytułu sądzi organizatorka tegorocznej imprezy?
tekst i zdjęcia: Agata Godos