70-lecie Szkoły Podstawowej we Fredropolu

W środę 18 października 2017 r. odbyła się niezwykła uroczystość – 70-lecie Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Fredry we Fredropolu. Po mszy świętej w Kościele parafialnym w Kormanicach, nastąpiła cześć artystyczna w szkole, poprzedzona przemówieniami, wspomnieniami i gratulacjami. Wśród obecnych gości byli między innymi: Poseł na Sejm RP Andrzej Matusiewicz, Poseł na Sejm RP Marek Rząsa (były nauczyciel Szkoły Podstawowej we Fredropolu), Wicestarosta Przemyski Marek Kudła, przedstawicielka Posła na Sejm RP Wojciecha Bakuna, przedstawiciele władz gminnych, przedstawiciele Straży Granicznej oraz Policji, najstarsza uczennica szkoły – Pani Jarosława Kotula, a także wielu innych zaproszonych gości. W części artystycznej prócz przedstawienia historii szkoły były też śpiewy i tańce. Dzięki eksponatom udostępnionym przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej można było przenieść się w czasie i zobaczyć jak kiedyś wyglądała szkoła. W jednej z klas przeprowadzono unikatową lekcję muzealną, przygotowaną przez pracowników Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Szkoła we Fredropolu powstała w 1947 roku. Liczyła wtedy 4 klasy, do których uczęszczało 39 uczniów z Kormanic i Fredropola. Jej pierwszym kierownikiem, a zarazem jedynym nauczycielem była Pani Helena Kawa. Od początku istnienia placówki funkcję kierowników i dyrektorów pełniło 12 osób. W dniu 1 czerwca 2014 roku szkole nadano imię Aleksandra Fredro. Na koniec zaproszeni goście posadzili Drzewa Pamięci.