Zapraszamy na Dożynki Powiatowe

78. rocznica zamordowania przez ukraińskich nacjonalistów 14. żołnierzy Wojska Polskiego

Oprac.: P. Jurkiewicz
Fot. źródło: https://www.facebook.com/people/Miasto-i-Gmina-Bircza/100080594106054/

19 lipca br. w Jaworniku Ruskim odbyły się uroczystości 78. rocznicy zamordowania przez ukraińskich nacjonalistów 14. żołnierzy Wojska Polskiego w lipcu 1946 roku. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Mirosław Majkowski Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Jan Janusz Wicestarosta Przemyski, Anna Szymaszek Burmistrz Miasta i Gminy Bircza, Jerzy Góralewicz Sekretarz Powiatu Przemyskiego, Andrzej Wrotniak- wielki pasjonat historii, społecznik i patriota.

Uroczystości rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem ks. Bogusława Folusiewicza- proboszcza parafii Borownica. Następnie przy grobie poległych bohaterów odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Po wspólnej modlitwie w intencji poległych, obecne delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze.

24 lipca 1946 roku w okolicach Jawornika Ruskiego doszło do potyczki żołnierzy ze szkoły podchorążych w Przemyślu (28 Pułk Piechoty) z oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Czternastu żołnierzy zostało wówczas uznanych za zaginionych. Jak się okazało po wielu latach, dostali się oni do niewoli i po torturach zostali zamordowani.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

śp. kpr. JÓZEF BEDNARCZYK