Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

80. rocznica bitwy pod Birczą

W dniu 12 września 2019 r. obchodziliśmy uroczystość upamiętniającą polsko – niemiecką bitwę pod Birczą z 12 września 1939 roku. Organizatorami uroczystości byli: Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala” w Zespole Szkół w Birczy i Stowarzyszenie „Tworzymy lepszą przyszłość”. W organizację święta włączył się również Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Birczy.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się Mszą św., którą odprawił  ks. Wojciech Wiśniowski, a homilię wygłosił ks. Wojciech Szostak.
Druga część uroczystości odbyła się przy pomniku na Wzgórzu Chomińskim w Korzeńcu. Miała ona niezwykle uroczysty charakter dzięki udziałowi Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Uroczystość prowadziła
p. Barbara Brem-Kowalik – pracownik batalionu. Udział w niej wzięli również harcerze
ze Szkoły Podstawowej w Birczy i uczniowie klas wojskowych z liceum w Birczy, liczne poczty sztandarowe szkół i instytucji leżących na terenie gminy Bircza jak i jej mieszkańcy oraz wśród gości przedstawiciele Powiatu Przemyskiego – Władysław Maciupa Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego i Wojciech Bobowski Radny Powiatu.
Uroczystość przy kamieniu upamiętniającym poległych w bitwie o Birczę rozpoczęto od złożenia meldunku przez Dowódcę Uroczystości ppor. Piotra Przybyły ppłk. Marcinowi Zalewskiemu – Dowódcy Garnizonu Przemyśl. Następnie podniesiono flagę narodową na maszt i odśpiewano Hymn Państwowy. Ceremonii wciągnięcia flagi na maszt dokonał poczet flagowy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30