Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego

Single

80. rocznica pacyfikacji Kaszyc

Oprac.: M. Dachnowicz

W niedzielę 7 marca 1943 r. w Kaszycach w gminie Orły w powiecie przemyskim funkcjonariusze niemieccy i policjanci ukraińscy dokonali rzezi Polaków, w tym kobiet i dzieci. Podczas akcji zginęło 136 osób, w tym 114 mieszkańców wioski i 22 osoby z pobliskich wiosek. Śledztwo IPN, sygn. akt S 43/05/Zn – w sprawie zbrodni nazistowskiej stanowiącej jednocześnie zbrodnię przeciwko ludzkości, popełnionej przez nieustalonych funkcjonariuszy niemieckich i osoby idące na rękę państwu niemieckiemu, poprzez zabójstwo w dniu 7 marca 1943 r. w Kaszycach. W toku śledztwa ustalono, że pochodzący z Kaszyc żołnierze AK uczestniczyli w akcji polegającej na zabraniu z niemieckiego magazynu w Nienadowej zgromadzonej broni i amunicji, której część ukryta została na terenie Kaszyc.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym w Kaszycach. W jej trakcie tradycyjnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kaszycach przedstawili poruszający program słowno-muzyczny upamiętniający tragiczne wydarzenia z 1943 roku. Następnie mieszkańcy, zaproszeni goście i przedstawiciele władz samorządowych udali się na cmentarz, na którym w hołdzie pomordowanym złożyli kwiaty i zapalili znicze. Władze powiatu przemyskiego reprezentował Jan Pączek, starosta przemyski , Wojciech Bobowski, przewodniczący rady powiatu przemyskiego oraz Janusz Hołyszko, dyr. Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu. W tym roku uroczystości miały wyjątkową oprawię, gdyż to już 80. bolesna rocznica dlatego też nie brakło przedstawicieli Wojska Polskiego i innych służb mundurowych. Odczytany został apel pamięci i oddana została salwa honorowa, dzięki obecności żołnierzy z 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Na uroczystość przybyła wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Huk, a gminę Orły, na której terenie znajdują się Kaszyce, reprezentowali wójt Bogusław Słabicki i przewodnicząca rady gminy Małgorzata Hawro wraz z licznymi radnymi, sołtysami, urzędnikami, i działaczami społecznymi, wiązankę biało-czerwonych złożył również Mirosław Majkowski prezes Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.
– To, że mieszkańcy Kaszyc czczą pamięć o tych pomordowanych, to dobry dowód na to, że ten patriotyzm ciągle w narodzie trwa, że jest, i obyśmy nigdy nie zapominali o tych przykrych wydarzeniach, bo złu trzeba się przeciwstawiać, ze złem trzeba walczyć i myślę, że takie chwile jak ta motywują nas właśnie do podejmowania tych działań służących pokojowi – w swoim przemówieniu powiedział starosta przemyski Jan Pączek. Foto M. Dachnowicz.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30