80. rocznica rozstrzelania przez Niemców 10 bohaterów wolności…

Oprac.: P. Worosz

W dniu 29 listopada 2023 roku w Przemyślu, przy ulicy Lwowskiej odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę rozstrzelania przez Niemców 10 bohaterów wolności. Wśród nich byli: Władysław Dobosz, Jan Fijalkowski, Józef Gwizdek, Władysław Gwizdek, Stanisław Janik, Jan Kiełbasa, Jan Łabędź, Józef Łabędź, Stanisław Mączyński, Jan Sołtys. Ofiary były członkami Armii Krajowej i działały w konspiracji na terenie Przemyśla. Zostały aresztowane przez Niemców w listopadzie 1943 roku i poddane torturom. 29 listopada 1943 roku zostały rozstrzelane.Ważne jest, aby pamiętać o bohaterach, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolność Polski. Ich historia jest inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków. Pomnikiem opiekują się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Przemyślu. I właśnie z tej szkoły młodzież przygotowała znakomity, wzruszający montaż słowno-muzyczny.
Wcześniej oddano również hołd, złożono wieńce i zapalono znicze na grobach poległych w powstaniu listopadowym.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, wojska, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy miasta.Wśród nich był Bogusław ŚwieżyZastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, a w imieniu Jana Pączka Starosty Powiatu Przemyskiego – Piotr Worosz, Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Przemyślu.