86 Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
W dniu 26 września 2025 r. Pani Bożena Ryczan – Starosta Przemyski uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych z okazji 86 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz uformowania się Szarych Szeregów w Przemyślu. Z inicjatywy harcerzy ZHP, coroczne uroczystości obchodzone są w szczególny sposób, zawsze z uniwersalnym mottem organizacji harcerskiej „Dziś – Jutro – Pojutrze”. To wezwanie do rzetelnej, przemyślanej i zaplanowanej służby harcerskiej, nastawionej na długofalowe i systematyczne działanie.
Główne obchody rozpoczęły się na cmentarzu wojskowym, gdzie przy kwaterze żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce o wolną Ojczyznę złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie delegacje udały się pod Bramę Forteczną na Lipowicy, na której podczas II wojny światowej, harcerze Szarych Szeregów namalowali symbol Polski Walczącej. Tam również oddano hołd bohaterom, składając kwiaty i zapalając znicze.
Na koniec delegacje przeszły pod pomnik Orląt Przemyskich, gdzie również złożono kwiaty i zapalono znicze, upamiętniając w ten sposób młodych obrońców miasta. Wydarzenie, jak co roku skupia nie tylko władze samorządowe Powiatu Przemyskiego i Miasta Przemyśla oraz harcerzy ZHP, lecz także wielu mieszkańców pielęgnujących pamięć o młodych bohaterach z okresu II wojny światowej, wspólnie dając wyraz pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy poświęcili swoje życie w walce o niepodległość Polski.
Oprac.: P. Worosz



















































