Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

Betlejemskie Światełko Pokoju

Zapoczątkowanej w 2007 roku transgranicznej tradycji stało się zadość. 5 stycznia 2017 br. w miejscu planowanego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice, odbyła się uroczystość przekazania przez polskich harcerzy symbolicznego Betlejemskiego Światełka Pokoju ukraińskim płastunom. Akcja ta od dwumastu lat organizowana jest przez zaprzyjaźnione samorządy z obu stron polsko – ukraińskiej granicy, czyli Powiat Przemyski i Rejon Starosamborski.
Na uroczystość tuż przy pasie granicznym przybyli zarówno przedstawiciele samorządów, jak i służb mundurowych, a przede wszystkim harcerze, młodzież i okoliczni mieszkańcy. Władze przygranicznych samorządów reprezentowali: starosta przemyski – Jan Pączek  oraz Tatiana Terlecka – starosta Rejonu Starosamborskiego.
Wśród uczestników uroczystości obecni byli m.in.: posłowie RP – Andrzej Matusiewicz, Mieczysław Kasprzak i Marek Rząsa, prezydent Przemyśla – Robert Choma, wicewojewoda podkarpacki – Piotr Pilch, a imprezę prowadził sekretarz powiatu – Jerzy Góralewicz. Starosta Jan Pączek odczytał list od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Minutą ciszy oraz modlitwą uczczono pamięć zmarłego w ubiegłym roku współorganizatora tej inicjatywy Wołodymyra Horbowego.
W tym słonecznym dniu nie zabrakło wspólnego kolędowania, przekazywania życzeń i upominków, a przede wszystkim dzielenia się opłatkiem i prosforą, poświęconymi przez kapłanów obrządku rzymskiego i greckokatolickiego.
Tradycyjnym zwyczajem harcerze i płastuny utworzyli wspólny krąg. Wyrażano też nadzieję, że już niebawem doczekamy się w tym miejscu przejścia granicznego z prawdziwego zdarzenia.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30