Bircza pamięta. 77 rocznica walk stoczonych w obronie Kuźminy i Birczy przed OUN-UPA.

Źródło: GOK, SiT w Birczy
Fot.: Kuźmina – GOK, SiT w Birczy
Fot.: Bircza Małgorzata Dachnowicz

W miniony piątek, tj. 21 października 2022 r. w gminie Bircza uczczono pamięć obrońców Kuźminy i Birczy, którzy dając opór napastnikowi – spod znaku OUN-UPA, ponieśli najwyższą ofiarę – swoje życie. W intencji poległych żołnierzy 30 Sudeckiego Pułku Piechoty oraz Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, a także pomordowanych mieszkańców broniących ziemi kuźmińskiej, birczańskiej i okolic przed UPA, odprawiona została msza święta w kościele parafialnym w Kuźminie, której przewodniczyli ks. Wiesław Tomczyk, proboszcz parafii oraz ks. prałat Stanisław Kot Dziekan Dekanatu Birczańskiego.
Uroczystości, odbyły się z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej Żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Oprócz asysty wojskowej, posterunek honorowy wystawiła także 1 Próbna Birczańska Drużyna Harcerska Hufca Ziemi Przemyskiej im. Orląt Przemyskich, która działa przy Szkole Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego HUBALA w Birczy. Poczty sztandarowe wystawili: Koło Gminne Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów 🇵🇱 Politycznych w Birczy, Związek Weteranów i Rencistów Wojska Polskiego Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego, OSP Kuźmina, OSP Bircza oraz Koło Łowieckie „Bór” Bircza. Uroczystości odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Historyczny referat wygłosił Artur Brożyniak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
77. rocznica obrony Birczy przed UPA, była okazją do wręczenia pod birczańskim pomnikiem odznaczeń nadanych przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Odznaki pamiątkowe za popularyzowanie i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski, z rąk Pana Zdzisława Kilona Prezesa Zarządu Okręgowego ZKRPiBWP w Przemyślu odebrali wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola oraz dyrektor GOK,SiT w Birczy Sylwia Grygier. Odznaczenie od Związku Inwalidów Wojennych RP w Przemyślu przyznane P Andrzejowi Koziołowi wręczył Józef Bojarski Prezes Zarządu Oddziału. Wręczono także tytuł i odznakę „ZASŁUŻONY DLA GMINY BIRCZA”, którą przyznano Władysławowi Radoniowi. Tytuł ten jest wyrazem najwyższego uznania za ofiarną działalność na rzecz gminy Bircza i jej mieszkańców. W sposób szczególny za zasługi w odnalezieniu miejsca kaźni czternastu żołnierzy Wojska Polskiego, bestialsko zamordowanych przez UPA 24 lipca 1946 roku w Jaworniku Ruskim. Po modlitwie w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy oraz mieszkańców Birczy i Kuźminy złożono kwiaty i zapalono znicze. Władze powiatu przemyskiego w Kuźminie reprezentował przewodniczący rady powiatu przemyskiego Wojciech Bobowski, wicestarosta przemyski Marek Kudła oraz sekretarz powiatu przemyskiego Jerzy Góralewicz. W Birczy natomiast starosta przemyski Jan Pączek, przewodniczący rady powiatu przemyskiego Wojciech Bobowski, sekretarz powiatu przemyskiego Jerzy Góralewicz, a towarzyszyli im powiatowy rzecznik prasowy Małgorzata Dachnowicz oraz Kazimierz Mazur.
Cześć Ich Pamięci !🇵🇱