Zapraszamy na Dożynki Powiatowe

Oprac.: Paula Jurkiewicz
fot.: https://rzeszow.ipn.gov.pl/pl8/aktualnosci/203303,Blogoslawiona-Rodzina-Ulmow-zostala-ogloszona-patronami-Wojewodztwa-Podkarpackie.htmlhttps://nowiny24.pl/jozef-i-wiktoria-ulmowie-z-dziecmi-zostali-patronami-wojewodztwa-podkarpackiego-moga-byc-wzorem-do-nasladowania-zdjecia/ga/c1-18660055

7 lipca 2024 roku, podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odbyła się w Muzeum Zamku w Łańcucie, Błogosławiona Rodzina Ulmów została ogłoszona patronem województwa podkarpackiego. To doniosłe wydarzenie było zwieńczeniem działań organizacji katolickich z archidiecezji przemyskiej, diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej oraz zamojsko-lubaczowskiej, które od lat postulowały o nadanie Rodzinie Ulmów tego honorowego tytułu.

W Muzeum Zamku w Łańcucie, podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o ustanowieniu Błogosławionej Rodziny Ulmów patronami województwa. Uchwała była wynikiem grudniowej decyzji radnych, którzy w 2023 roku przyjęli uchwałę intencyjną, w której uznali Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich dzieci za najlepszych kandydatów na patronów regionu.

W uroczystości wzięli udział:Teresa Kubas-Hul Wojewoda Podkarpacki, Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Bożena Ryczan Starosta Przemyski, Arcybiskup Adam Szal  metropolita przemyski.

Po zakończeniu sesji sejmiku, uroczystości przeniosły się do Markowej, gdzie w kościele pw. św. Doroty odprawiona została Msza Święta w intencji nowego Patrona Województwa Podkarpackiego. Mszę Świętą, w której wzięli również udział licznie zgromadzeni wierni, przewodniczył Arcybiskup Adam Szal.

Podczas nabożeństwa złożone zostały relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów, a po Mszy Świętej miało miejsce uroczyste zawierzenie Województwa Podkarpackiego Błogosławionej Rodzinie Ulmów.

Uroczystość zakończył wyjątkowy koncert w wykonaniu kwintetu smyczkowego Filharmonii Podkarpackiej – Arso Ensemble z udziałem sopranistki Katarzyny Oleś-Blachy. Artyści zaprezentowali wzruszający program muzyczny, który wprowadził wszystkich obecnych w atmosferę refleksji i modlitwy.