Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego

Single

„BOGU NA CHWAŁĘ, LUDZIOM NA RATUNEK”

21 maja br. w Brzeżawie odbyło się święto Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Bircza. Miejsce to zostało wybrane nie przypadkiem, bowiem w tej miejscowości znajduje się pięknie odnowiona, zabytkowa świątynia, w której przechowywane są relikwie świętych męczenników: Floriana i Stanisława biskupa. Kościół ten został zbudowany w 1843 roku jako cerkiew grekokatolicka. Po II wojnie światowej przeszedł on na własność parafii Leszczawa Dolna. W 1950 roku ówczesny sufragan przemyski biskup Wojciech Tomaka konsekrował ołtarz i przekazał relikwie świętych Floriana i Stanisława. Od 1970 roku Brzeżawa przynależy do wówczas nowopowstałej parafii Lipa. Świątynia ta staraniem mieszkańców przeszła gruntowany remont i stanowi zabytkową perłę na szlaku kościołów drewnianych. Rok temu wraz z zakończeniem prac remontowych relikwie świętych zostały wyeksponowane i objęte opieką oraz kultem mieszkańców a szczególnie strażaków.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pw. św. Michała Archanioła w Brzeżawie. Nabożeństwu przewodniczył ks. prałat Stanisław Kot – proboszcz parafii Bircza i dziekan dekanatu birczańskiego wraz z ks. Prałatem Mieczysławem Rusinem – proboszczem parafii Archikatedralnej w Przemyślu, dziekanem i archiprezbiterem przemyskim oraz ks. Ryszardem Płatkiem – proboszczem parafii Lipa. Ks. Mieczysław Rusin, który jest jednocześnie kapelanem strażaków podkreślił w homilii wartość służby jaką pełnią na co dzień strażacy ze świadectwem wiary, dla której zarówno święty Florian jak i święty Stanisław oddali swoje życie.
Spośród władz samorządowych w uroczystościach brali również udział: Wicestarosta Marek Kudła, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Janusz Hołyszko, przedstawiciele władz gminy Bircza – Wójt Gminy Bircza Grzegorz Gągola oraz Starostwa Powiatowego w Przemyślu Starosta Przemyski Jan Pączek. Drugą część stanowiło przyznanie odznaczeń zasłużonym strażakom i agapa. Całość przygotowali druhowie: Jerzy Góralewicz– sekretarz Zarządu Powiatu w Przemyślu, prezes Zarządu Gminnego OSP w Birczy i Andrzej Atamańczuk – komendant OSP w Birczy oraz strażacy z OSP Brzeżawa.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30