Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

Chcą pomagać

Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Doskonale o tym wiedzą wspaniali ludzie, pracujący w Starostwie Powiatowym w Przemyślu.

21 maja 2009 roku przy tej placówce samorządowej powstał pierwszy w byłym województwie przemyskim klub Honorowych Dawców Krwi PCK. Skupia, na razie 12 osób – krwiodawców i chętnych do pomocy potrzebującym. Prezesem „Cordy”, bo taką nazwę przyjął klub, jednogłośnie wybrano Monikę Skopińską. Wiceprezesem został Marek Kudła Wicestarosta Przemyski. Dokumentację prowadzić będzie Maria Sydor, a za finanse klubu odpowiada Dawid Chanas.

Założenie klubu poprzedziła wygłoszona wcześniej pogadanka nt. krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Chętne do wstąpienia do klubu osoby miały czas na przemyślenie przybliżonych zagadnień. Podczas spotkania założycielskiego zostały rozwiane ostatnie wątpliwości. Zapadła decyzja: nasze pragnienie pomocy przekuwamy w czyn – zakładamy klub. Zapytany na temat tej pięknej inicjatywy Marek Kudła odpowiada: „Cieszę się, że powstał klub. Temat jest cały czas otwarty. Oczekujemy na inne osoby, które zasilą nasze szeregi”.

Pan Marek swoją przygodę z krwiodawstwem rozpoczął w 1980 r. podczas studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kilkakrotnie podzielił się cząstką siebie z potrzebującymi tego niezastąpionego leku. Poproszony o opinię mówi:” Doskonale wiemy, że w okresie wakacyjnym brakuje krwi. Wychodzimy naprzeciw tym corocznym kłopotom. Szybkie tempo życia powoduje, że różnych wypadków, nie tylko na drogach, jest wiele. Poprzez osobiste podjęcie decyzji o oddawaniu krwi możemy pomóc nie tylko rodzinie, ale wielu ludziom, którzy potrzebują takiej pomocy”.

Niewątpliwą rekordzistką wśród członków „Cordy” jest prezes – Monika Skopińska – „W 2006 r. do udania się do punktu krwiodawstwa w Przemyślu przy ul. Monte Cassino zachęcił mnie kolega z pracy. Oddałam pierwszy raz i… nic niedobrego ze mną się nie działo. Nie czułam żadnej różnicy czy też negatywnej reakcji organizmu”. Pani Monika jest już Zasłużonym HDK, oddała 5 litrów tego życiodajnego płynu. „Jeżeli mogę pomóc, to pomagam” – wyznaje z uśmiechem. Po chwili dodaje: „Po oddaniu krwi otrzymuję 9 czekolad, na które dzieci czekają w domu, a i dzień wolny też się przyda”.

Przykład przemyskich urzędników napawa radością. Św. Maksymilian Maria Kolbe – patron krwiodawców powiedział: „Miarą wartości człowieka są jego czyny”. Nic dodać, nic ująć. Klub powstał dla uczczenia, przeżywanego obecnie w Kościele roku duszpasterskiego pod hasłem: „Otoczmy troską życie” oraz z okazji przypadającego w 2009 r. jubileuszu 90-lecia PCK.

„Rodzicami chrzestnymi” klubu są: kierownik Biura Zarządu Rejonowego PCK w Przemyślu Krystyna Lachowicz i przewodniczący Rejonowej Rady HDK PCK w tym mieście Zdzisław Wójcik, jednocześnie prezes klubu „Płomyk” działającego przy Komendzie Miejskiej PSP.

Serdecznie zapraszamy krwiodawców, ich Rodziny, sympatyków na VIII Podkarpacką Pielgrzymkę HDK do Kalwarii Pacławskiej. Pielgrzymka odbędzie 5 września tego roku.

Tekst  Zdzisław Wójcik

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30