Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

Dwie ważne daty. Pamiętamy!

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II.
18 maja 1944 roku Polacy zdobyli wzgórze Monte Cassino.

W dniu dzisiejszym, tj. 18 maja 2021 r. Jan Pączek Starosta Przemyski, Wojciech Bakun Prezydent Miasta Przemyśla wraz ze swoim zastępcą Bogusławem Świeżym w towarzystwie przedstawicieli Garnizonu Przemyskiego oddali hołd Św. Janowi Pawłowi II w 101 rocznicę jego urodzin oraz polskim bohaterom, którzy 77 lat temu zdobyli wzgórze Monte Cassino.

Łącznie złożono pięć wiązanek kwiatów. Pierwszą przy pomniku Św. Jana Pawła II, kolejne dwie na grobach uczestników walk o Monte Cassino na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego i na Cmentarzu Zasańskim, a dwie następne przy pomniku Monte Cassino i pod tablicą upamiętniającą udział Polaków w walkach pod Monte Cassino mieszczącą się w murze okalającym pomnik Orląt Przemyskich.

18 maja 1920 roku w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II.
„Urodziłem się w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. Polska była bardzo zagrożona. Wtedy się urodziłem i wtedy mnie ochrzczono tym imieniem, które niosę z sobą przez całe życie… Na imię mam Karol…
Ja z rodu jestem człowiekiem gór… Chociaż moją Ojczyzną jest cała Polska, wszędzie, gdzie jest Polska, i wszystko, co jest polskie – to jednak z tą częścią Ojczyzny byłem szczególnie związany, bo tam się urodziłem, bo tam spędziłem prawie całe moje życie, tam zostałem powołany do kapłaństwa, do biskupstwa – byłem góralskim biskupem, góralskim kardynałem, a na końcu zostałem góralskim papieżem.”

18 maja 1944 roku Polacy zdobyli wzgórze Monte Cassino.
Już poprzedniego dnia do ataku na to zajęte przez niemieckich spadochroniarzy miejsce przystąpiły dwie dywizje 2 Korpusu Polskiego; 5 Dywizja Kresowa, która atakowała wzgórze San Angelo i 3 Dywizja Strzelców Karpackich atakująca bezpośrednio masyw górski Monte Cassino.
Wobec tak zmasowanego ataku Niemcom pozostało jedynie wycofanie się z zajmowanych pozycji, tym bardziej, że obawiali się oni również alianckich nalotów.
18 maja 1944 roku na murach znajdującego się na wzgórzu klasztoru żołnierze 12 Pułku Ułanów Podolskich pod dowództwem podporucznika Kazimierza Grubiela zatknęli proporzec i biało -czerwoną flagę.
W walkach w rejonie Monte Cassino II Korpus stracił 924 żołnierzy, 2930 zostało rannych, a za zaginionych uznano 345.

 Oprac.: M. Dachnowicz

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30