Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

Dzień Samorządu Terytorialnego

Dzień Samorządu Terytorialnego

27 maja to dzień szczególny – to Dzień Samorządu Terytorialnego, uchwalony przez Sejm RP w 2000 roku, w dziesięciolecie odrodzenia polskiego samorządu.

W tej sejmowej uchwale podkreślono, iż idea odbudowy w naszym kraju autentycznego samorządu, utworzenia niezależnych władz terytorialnych była możliwa dopiero po 1989 roku.
W odrodzonej Polsce rozpoczął się wtedy proces reformowania ustroju państwa, decentralizacji władzy i stopniowego przekazywania jej w ręce obywateli, czyli wspólnotom terytorialnym wyłonionym w wolnych wyborach.

Samorząd terytorialny w Polscewykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstytucję RP lub ustawy dla organów innych władz publicznych.W naszym kraju, podobnie jak w wielu innych krajach w Europie, jedynie część zadań lokalnych i regionalnych realizują agendy administracji rządowej, natomiastzasadnicza część zadań administracyjnych jest realizowana przez samorząd terytorialny, a konkretnie przez organy samorządowe podporządkowane odpowiedniej wspólnocie. Polska reforma samorządowa powszechnie uważana jest za jedną z najbardziej udanych w III RP, przyniosła bowiem decentralizację władzy i upodmiotowienie lokalnych wspólnot.

Powiat Przemyski od początku swego istnienia zmagać się musiał z wielkimi trudnościami, m.in. z wielomilionowym, niezawinionym długiem. Upór, determinacja i konsekwencja w działaniu sprawiły, że przeszkody zostały pokonane, a w wielu specjalistycznych rankingach powiat nasz – pomimo stosunkowo niedużego potencjału – plasuje się w krajowej czołówce. Wszystkim, pracownikom i sprzymierzeńcom, którzy przyczyniają się do rozwoju naszej samorządowej „małej ojczyzny”  Starosta Przemyski Jan Pączek składa serdeczne podziękowania oraz najlepsze życzenia szybkiego powrotu do normalności ograniczonej czasowo przez epidemię koronawirusa.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30