Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

Dzień Solidarności i Wolności

„Solidarność, to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze”
Ks. Jerzy Popiełuszko

W dniu dzisiejszym świętujemy 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. To bardzo istotna data w historii naszego narodu. Sierpniowe strajki otworzyły Polakom bramę do demokracji i wolnego świata. Do podpisania Porozumień Sierpniowych doszło bez użycia przemocy i rozlewu krwi. Ta mądrość wzięła się z wcześniejszych dramatycznych doświadczeń – z brutalnie stłumionych robotniczych protestów w grudniu 1970 roku. Doświadczenie Grudnia pomogło dekadę później w zorganizowany i przemyślany sposób prowadzić robotniczy protest. Robotnicy nie wyszli na ulice, pozostali w swoich zakładach, utworzyli komitety strajkowe i sformułowali postulaty. Wobec takiego działania i jego ogromnej skali władza zdecydowała się podjąć rozmowy i zgodzić na pracownicze postulaty. W tamtych sierpniowych dniach słowo „Solidarność” zaczęła kojarzyć się w Polsce i na świecie ze zwycięstwem społeczeństwa nad totalitarną, komunistyczną władzą.

Porozumienia podpisane w Gdańsku, Szczecinie, a także górniczym Jastrzębiu przywracały pracującym godność i dawały nadzieję na lepsze jutro. Co ważne – negocjacje w czasie strajków, tworzenie Związku Zawodowego, branie odpowiedzialności za dobro zakładu, były w okresie komunizmu lekcją demokracji, samorządności i odpowiedzialności za wspólne dobro. To osiągnięcie jest własnością wszystkich ludzi, którzy uczestniczyli w przemianie naszego kraju. Przemianie, która wyrasta właśnie z ducha Sierpnia.

Dziś jesteśmy dumni, że Solidarność w Polsce była wyłomem, który zapoczątkował rozpad bloku wschodniego i pojałtańskiego porządku. To dzięki wydarzeniom z sierpnia osiemdziesiątego roku mogła nastąpić jesień ludów roku osiemdziesiątego dziewiątego. Bez Sierpnia, bez polskiej Solidarności los polityczny Europy Środkowo-Wschodniej wyglądałaby inaczej.  W dniu dzisiejszym oddajemy cześć wszystkim tym, którzy przyczynili się do bezkrwawego obalenia komunizmu w Polsce i wyrażamy nadzieję, że mądrość, t tamtych dni pomoże nam w odbudowie nadszarpniętej wspólnoty narodowej. Niech te wydarzenia będą dla nas inspiracją w rozwiązywania konfliktów i siłą do trudnych wyzwań jakie przed nami.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30