Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

I Przegląd Filmów Historycznych „Opowiadamy historie” w Birczy. 

Oprac.: M. Dachnowicz

W dniach 5 i sierpnia 2023 r.  w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Birczy z inicjatywy Fundacja Ułani Króla Jana odbył się I Przegląd Filmów Historycznych „Opowiadamy historie” w Birczy.
Powiat przemyski był jednym z partnerów tego wyjątkowego wydarzenia., fundując nagrody dla uczestników.
W sobotę zorganizowano warsztaty dla szóstki finalistów konkursu, które poprowadzili Marcin Troński, aktor oraz Maciej Jurewicz, reżyser.
Gośćmi specjalnymi niedzielnego wydarzenia byli:
Marcin Troński, aktor, zagrał postać wielkiego hetmana Jana Zamojskiego w filmie „Kanclerz” oraz Marek Budzisz, polski publicysta, historyk, dziennikarz.
Partnerami Konkursu i Gali finałowej byli:
CertusVia Sp. z o o
Powiat przemyski
Voltea Poland
Nadleśnictwo Bircza, Lasy Państwowe
Związek Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego
Patronatem medialnym objęli wydarzenie  TVP3 Rzeszów, Portal informacyjny nowiny24.pl, Życie Podkarpackie.
Finalistami konkursu w kategorii:  Postacie lub wydarzenia z historii Polski z okresu od jej powstawania do 31 sierpnia 1939 roku zostali:
Miejsce 3. – „Z pamiętnika weterana wojennego”, Stanisława Gurby i jego zespołu. Nagrodę wręczył przedstawiciel Voltea – Edyta Żyła, Dyrektor Sprzedaży Spółki Voltea Poland
Miejsce 2. – „Warcaby Polskie”. Nagrodę za produkcję Markowi Bartmanowi wręczył Piotr Uruski Poseł na Sejm RP
Miejsce 1. za film „Noc Kupały słowiańskie święto miłości”. Nagrodę dla producentów Krzysztofa Wanata i Dawida Gieruli wręczył Bogusław Markocki z Certus Via.
W drugiej kategorii: Postacie lub wydarzenia z terenów należących niegdyś do historycznej ziemi przemyskiej lub ziemi sanockiej z okresu od początków polskiej państwowości do 31 sierpnia 1939 roku, finalistami zostali:
Miejsce 3. dla filmu „Ślub królewski w Sanoku”. Nagrodę Marcinowi i Michalinie Smyczyńskim wręczył  Wojciech Piech – Wójt Gminy Dynów przedstawiciel Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego
 miejsce – „Kurhany w Średniej – śladami pogańskich przodków na ziemi przemyskiej”.  Nagrodę producentom Krzysztofowi Wanatowi i Dawidowi Gierul wręczył Pan Zbigniew Kopczak Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza
Miejsce I. trafiło do filmu pt.: „Wyszedłem z domu, w którym twarda praca codziennym była gościem”. Nagrodę Pani Marcie Haręzdze wręczył Marcin Troński wraz z przewodniczącym rady powiatu przemyskiego Wojciechem Bobowskim.
Oczekiwane pokazy premierowe poprzedziły wystąpienia  Marka Budzisza, który opowiedział o oddziaływaniu poprzez kulturę oraz Wojciecha Bobowskiego, który pogratulował inicjatorom organizacji konkursu i przeglądu.
Jako pierwszy swój film pt. „Za Michniów” zapowiedział wspólnie z twórcami filmu Adam Gryczman, który jednocześnie opowiedział o swoim o debiucie producenckim.
„Napad” – to druga premiera podczas tego wydarzenia. To kolejna produkcja Fundacji Ułani Króla Jana,  która powstała dzięki wsparciu widzów Kanału Ostoja Tradycji.
Na pokaz premierowy zaprosili twórcy filmu, reżyser Maciej Jurewicz oraz współautorzy tekstu Jacek Komuda i Sławomir Kwoka.
Prezentowane filmy podczas przeglądu: dwa zwycięskie konkursowe oraz premiery Napad i Za Michniów były poddane ocenie jury w składzie: Marcin Troński przewodniczący oraz członkowie Marek Budzisz, Bogusław Markocki, Zbigniew Kopczak i Wojciech Piech, którzy zdecydowali, że najlepszym filmem I Przeglądu Filmów historycznych „Opowiadamy historie” Bircza 2023 rok, została film pt. „Za Michniów”. Do zespołu Adama Gryczmana trafiła piękna ręcznie wykonana statuetka „Skrzydła Jazdy Polskiej”.
Podczas przeglądu niespodzianką był zaprezentowany zwiastun filmu pt. LORET- produkcja o Adamie Lorecie pierwszym dyrektorze Lasów Państwowych. Głos przy tej okazji zabrał Pan Jan Mazur z-ca Dyrektora RDLP w Krośnie.
Gratulujemy organizatorom pięknego artystycznego wydarzenia i życzymy kolejnych udanych projektów.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30