Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

IV Festiwal Ziemi Przemyskiej oraz IX Święto Pieroga

 
 
5 lipca na stadionie w Krównikach odbył się IV Festiwal Ziemi Przemyskiej – Pokaz Dorobku Kulturalnego Gmin Powiatu Przemyskiego oraz IX Święto Pieroga w Gminie Przemyśl, organizowane przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, Gminę Przemyśl zaś współorganizatorem było Starostwo Powiatowe w Przemyślu.
 
 
 
Każda z zaproszonych gmin zaprezentowała swój program artystyczny, stoisko z jadłem regionalnym oraz stoisko z rękodziełem artystycznym, które podlegały ocenie jury, w którym zasiedli Krystyna Trojanowska – folklorysta, Michał Lichota – muzyk, Piotr Worosz – Naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Edukacji, Kultury i Promocji Starostwa Przemyskiego. 
 
 
 
W ramach  Święta Pieroga w Gminie Przemyśl. Dwuosobowe drużyny z sołectw Gminy Przemyśl, dwuosobowe drużyny z sołectw Gminy Przemyśl wystartowały w konkursie lepienia pierogów na czas. Uczestniczki łącznie wykonały ponad 1000 pierogów a wśród nich najlepsze okazały się Panie reprezentujące sołectwo Witoszyńce lepiąc ich ponad 160. Na drugim miejscu uplasowały się  Panie z sołectwa Łętownia, natomiast trzecie miejsce zajęły Panie z sołectwa Ostrów.
 
 
 
 
 
 
Natomiast w ramach IV Festiwalu Ziemi Przemyskiej jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:  nagrodę Grand Prix za najlepsze całościowe zaprezentowanie się gminy otrzymała Gmina Fredropol. Za najlepszy program artystyczny pierwsze miejsce przyznano Gminie Krasiczyn. Gminia Stubno dostała nagrodę za najlepszą prezentację rękodzieła artystycznego, zaś Gmina Dubiecko zdobyła pierwszą nagrodę za najlepsze przygotowanie stoiska kulinarnego. Ponadto jury nagrodziło pozostałe gminy za najciekawszy element przygotowanej prezentacji:
– Gminie Orły za chleb ziołowy ze smalcem „Sołtysa”,
– Gminie Przemyśl za propozycję podania dwóch potraw: tradycyjnej „Gołąbki  w liściach z winogron” i nowoczesnej „Udka w sakiewkach”.
Jury przyznało nagrodę specjalną Julii Bilińskiej – solistce z Szkoły Podstawowej w Olszanach.
 
 
 
W trakcie imprezy organizowano liczne zabawy dla dzieci i dorosłych a na scenie można było podziwiać dorobek artystyczny gmin. Na wielu stoiskach można było zakosztować lokalnych i bardzo wykwintnych potraw, którymi zachwyciłby się niejeden smakosz. Wielką i niecodzienną atrakcją okazał się sprzęt wojskowy – czołg T72M2, który zaprezentowali nam oficerowie z I Batalionu Czołgów w Żurawicy.
Całość zakończył występ gwiazdy wieczoru – Gosi Andrzejewicz, po którym najwytrwalsi mogli bawić się przy muzyce zespołu Iluzer.
 
 
 

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30