Jubileusz 100-lecia Przemyskiego Klubu Łowieckiego „Ponowa” w Przemyślu

Oprac.: P. Jurkiewicz

W dniu 7 września 2024 roku Przemyski Klub Łowiecki „Ponowa” w Przemyślu świętował swój jubileusz 100-lecia istnienia. Uroczystości rozpoczęły się od wyjątkowej wystawy połączonej z prelekcją, której tematem było sto lat historii koła. W trakcie prezentacji omówiono okres od jego założenia, przez trudne czasy wojenne, odbudowę Polski po II wojnie światowej, aż po współczesność. Jerzy Karpierz fenomenalnie przeprowadził zebranych przez ten historyczny czas, prezentując niezwykle bogatą historię łowiectwa na ziemiach przemyskich.

Wystawa była pełna imponujących trofeów myśliwskich, a także pamiątek rodzinnych rodziny Zawirskich, które dokumentowały zarówno dzieje łowiectwa, jak i historię Koła „Ponowa”.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym w Wapowcach, którą celebrował krajowy kapelan myśliwych, ksiądz Sylwester Dziedzic, wspólnie z księdzem proboszczem Pawłem Storkiem. Szczególnej wagi tej uroczystości nadał ceremoniał nadania Kołu nowego sztandaru, prowadzony przez Łowczego Krajowego Eugeniusza Grzeszczaka. Dotychczasowy sztandar, uznany za historyczny eksponat, zostanie w odpowiedniej oprawie umieszczony w siedzibie koła.

Powiat Przemyski reprezentowała Bożena Ryczan Starosta Przemyski.