
Kalwaria Pacławska. Upamiętniono ofiary sowieckiej Zbrodni Katyńskiej.
Oprac.: M. Dachnowicz
Foto. Norbert Ziętal /info. Przemyśl. Nasze miasto.
Dwóch policjantów z parafii w Kalwarii Pacławskiej, ofiar sowieckiej Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku, uhonorowano pamiątkową tablicą. Została ona odsłonięta w ubiegłą środę w Kalwarii Pacławskiej, w obecności m.in. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego oraz krewnych zamordowanych funkcjonariuszy. Powiat przemyski reprezentował wicestarosta przemyski Marek Kudła.
Na tablicy uhonorowano imiennie dwóch policjantów pochodzących z parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej. Jana Jurystę z Pacławia i Edwarda Misińskiego z Nowosiółek.
Jan Jurysta, starszy posterunkowy Policji Państwowej, syn Józefa i Anieli z Brożyniaków, urodzony 12 lipca 1896 r. w Pacławiu koło Kalwarii Pacławskiej. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej. Od sierpnia 1916 r. do października 1918 r. w armii austriackiej. Następnie w Żandarmerii Krajowej w Dobromilu, skąd automatycznie przeszedł do Policji Państwowej, po jej utworzeniu na terenie byłej Galicji w grudniu 1919 r. Starszym posterunkowym został mianowany 1 marca 1923 r. Odznaczony został m.in. Krzyżem Zasługi za Dzielność. W okresie międzywojennym służył m.in. na posterunku w Radawie w powiecie jarosławskim i Hrebennem (powiat rawski). Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej.
Edward Misiński, starszy posterunkowy Policji Państwowej, syn Jana i Karoliny, urodzony 6 września 1893 r. w Nowosiółkach koło Kalwarii Pacławskiej. Ukończył cztery klasy szkoły podstawowej. W Policji Państwowej od 1923 r. We wrześniu 1939 r. służbę pełnił w I komisariacie w Stanisławowie.
Po wkroczeniu Armii Czerwonej aresztowany, przebywał w obozie specjalnym w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Kalininie (obecny Twer), spoczywa w Miednoje na Polskim Cmentarzu Wojennym (Rosja). Pośmiertnie, w 2007 r. mianowany na stopień aspiranta Policji Państwowej. Odznaczony m.in. Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918–1921 Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.