Kampania społeczna „Dzieciństwo bez przemocy”

Uprzejmie informujemy, że Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego jest Partnerem kampanii społecznej „Dzieciństwo bez przemocy”, której Koordynatorem w województwie podkarpackim jest Fundacja PRO-FIL. Kampania ma wymiar ogólnopolski, została zainaugurowana w Sejmie RP w dniu 8.10.2024 r. i potrwa do 19.11.2024 r. Partnerami ogólnopolskimi kampanii są: Rzeczniczka Praw Dziecka, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Edukacji, Ministra ds. Równego Traktowania, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, (tbc)

Inicjatywa ta obejmuje mnóstwo akcji mobilizujących całe społeczeństwo – ludzi i instytucje – do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Celem kampanii jest zapewnienie każdemu dziecku dorastania wolnego od przemocy.
Szczegółowe informacje znajdują sie na stronie Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”.
Na czym polega udział w kampanii?
1. Zamieszczenie na swojej stronie www treści związanych z kampanią (w załączeniu propozycja treści na www oraz grafiki)
2. Zamieszczenie na social media postu na temat kampanii (w załączeniu propozycja treści postu na www oraz grafiki jak wyżej)
3. Podświetlenie budynku na czerwono w dniu 19.11.2024 r. o godz. 17.00.
19 listopada to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci – w tym dniu w całej Polsce, podświetlone zostaną na czerwono najważniejsze i symboliczne budynki/urzędy. Jest to symbol sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i apel o reagowanie i przeciwdziałanie przemocy wobec najmłodszych.
4. Rejestracja swojego udziału w kampanii na stronie internetowej Kampanii
(w zależności – czy uda się Państwo podświetlić budynek – wybieramy formę włączenia się do kampanii „podświetlenie budynku” lub „inicjatywa edukacyjna”)
5. Podpisanie manifestu – podpisz manifest i powiedz NIE przemocy wobec dzieci w Polsce! na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
6. Przesłanie zarówno do pracowników, jednostek powiązanych oraz swojej bazy mailingowej maila zachęcającego do:
• wykonania kursu skutecznego reagowania na przemoc na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
• uczestnictwa w webinarach na stronie internetowej Kampanii

Webinary kierowane są do rodziców, opiekunów, nauczycieli i edukatorów; koncentrują się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz udzielaniu wsparcia emocjonalnego dzieciom w trudnych sytuacjach.
• Podpisania manifestu na stronie internetowej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Zachęcamy także do podejmowania własnych inicjatyw edukacyjnych w ramach kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Mogą to być debaty, panele dyskusyjne, czy konkursy, których celem będzie propagowanie dzieciństwa bez przemocy.

Wszystkie aktywności jako podsumowanie swoich działań, bardzo prosimy wysłać po ich zakończeniu na adres e-mail Fundacji PRO-FIL (zdjęcia, zrzuty z ekranu itp.) do 22.11.2024.
Raz jeszcze zachęcamy do włączenia się w kampanię społeczną „Dzieciństwo bez przemocy”. Wierzymy, że poprzez wspólne działania będziemy potrafili przeciwdziałać przemocy i troszczyć się o bezpieczeństwo najmłodszych.

Realizację kampani społecznej „Dzieciństwo bez przemocy” w województwie podkarpackim dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.