Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

Kolejne sukcesy małych żeglarzy pod żaglami Powiatu Przemyskiego

W dniach 10-12 czerwca na Jeziorze Solińskim odbyło się zgrupowanie szkoleniowe dla dzieci z sekcji żeglarskich Optimist z województwa podkarpackiego zakończone organizacją regat w ramach Podkarpackiej Amatorskiej Ligi Regatowej Dzieci w Klasie Łódek Optimist, w której to mali żeglarze zdobyli miejsca na podium, w tym również pierwsze miejsca. W sumie do Przemyśla wrócili z sześcioma pucharami, uczestnicy otrzymali też nagrody rzeczowe i dyplomy. Należy tu zaznaczyć, że niektórzy pierwszy raz usiedli za sterem Optimista na tak dużym akwenie wodnym, a wiatr nie ułatwiał zadania, ponieważ był porywisty, w związku z przechodzącymi nad Polską w tym czasie burzami relacjonuje kpt. Agnieszka Kowaliw – prezes stowarzyszenia Róża Wiatrów w Przemyślu.

Ale to nie wszystko – od środy na Solinie dzieci i młodzież uczęszczające do przemyskich placówek oświatowych żeglowały dużymi jachtami kabinowymi poznając tajniki prowadzenia jachtów, samodzielnie sterując, stawiając żagle, wykonując zwroty –  oczywiście wszystko pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów z Róży Wiatrów, obecnie Jachtowych Sterników Morskich, a przyszłych Kapitanów Jachtowych. W sumie w ciągu sześciu dni z oferty przedstawionej dzieciom i młodzieży przez Stowarzyszenie Róża Wiatrów skorzystała ponad setka dzieci – być może są wśród nich przyszli wielcy żeglarze jak znany na  całym świecie kpt. Henryk Jaskuła.  W tym roku do udziału w projekcie „Popłyńmy Razem 2022” opracowanego i realizowanego przez Stowarzyszenie Róża Wiatrów zaprosiliśmy m.in. Katolicką Świetlicę Profilaktyczno – Wychowawczą Zgromadzenia Sióstr Michała Archanioła oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Matki Antoniny Mirskiej w Przemyślu.

Oczywiście całość mogła się odbyć tylko dzięki wsparciu: Gminy Miejskiej Przemyśl, Powiatowi Przemyskiemu, Fundacji PGNiG, Fundacji LOTTO, Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta, za co serdecznie dziękujemy w imieniu własnym oraz dzieci dodaje kpt. Jacek Podwyszyński.

A już w lipcu najmłodsi żeglarze wyjadą na pierwsze Obozy Żeglarskie na Jezioro Solińskie, gdzie będą doskonalić swoje umiejętności żeglarskie, brać udział w regatach, a  starsi będą zdobywać swe pierwsze prawo jazdy czyli patenty żeglarskie,  uprawniające do prowadzenia jachtów żaglowych o długości do 12 metrów w tym także po wodach morskich w odległości 2 Mm od brzegu.

Stowarzyszenie Róża Wiatrów uparcie i wytrwale od ośmiu lat popularyzuje żeglarstwo w Przemyślu, głównie w śród dzieci i młodzieży, ale także zachęca dorosłych do jego uprawiania poprzez umożliwienie uczestnictwa w rejsach pełnomorskich na różnych akwenach i poziomach trudności, zdobywania uprawnień żeglarskich „Żeglarz Jachtowy, Jachtowy Sternik Morski Polskiego Związku Żeglarskiego” i motorowodnych „ Sternik Motorowodny, Motorowodny Sternik Morski Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego” oraz Certyfikatów Kompetencji Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA co umożliwia rodzinne żeglowanie po wszystkich akwenach wodnych w kraju i zagranicą.

Trwa nadal remont przystani Wodnej, kultowego miejsca wszystkich wodniaków w Przemyślu, a jak się i okazuje mające i głębszą historie związaną z tym miejscem czego efektem jest odsłonięcie kamienia papieskiego. Przystań przez lata zaniedbała, zarośnięta i  zdewastowana dziś już ożywiona i pięknieje w oczach, ale nadal potrzebne jest wsparcie przy remoncie, bo samo stowarzyszenie tak dużej inwestycji jak świetność tego miejsca nie udźwignie, choć robi co może i wolontariusze stowarzyszenia wkładają swe całe serce poprzez pracę żeby nadal jak przed laty był tam gwar ludzi chcących odpoczywać w Przemyślu nad wodą, wodą w centrum miasta co wiele miast może nam tylko pozazdrościć.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30