Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Page

Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej w Żurawicy

Kierownik artystyczny: Jan Semków
Kapelmistrz orkiestry: Jan Łaskarzewski
Instruktor muzyczny: Grzegorz Kindlik
Współpracujący z orkiestrą: Paweł Maliczowski

Sam pomysł powołania i założenia orkiestry ukształtował się dokładnie 24.XII.1946 r. kiedy to harcerze 1-szej drużyny śpiewaków zebrali się w Domu Harcerza na tradycyjnej „herbatce” około północy. Kilkunastu członków drużyny grało z pamięci na przyniesionych ze sobą różnych instrumentach, inni śpiewali. Wtedy to postanowiono odłączyć się od „maluchów” tj. 11-ki mającej samodzielnie utworzyć chór harcerski. Pomysł powołania orkiestry był wspólnym ustaleniem i decyzją, jaką podjęli założyciele orkiestry, czołowy aktyw 1-szej drużyny. Sprawę organizowania prowadzili wszyscy harcerze. W początkowym okresie otoczenie społeczne nie wierzyło w możliwość powołania i utrzymania takiej orkiestry. Zapał harcerzy i wytrwałość w zamierzeniu powodowały, że stopniowo władze harcerskie miasta i władze gimnazjalne a także rodzice zaczęli pomagać w realizacji tego zamierzenia.

Pierwsza próba orkiestry odbyła się w mieszkaniu państwa Palczewskich. Dalsze próby odbywały się w Domu Harcerza przy ul. H. Sawickiej gdzie orkiestrze Komenda Hufca przydzieliła jedną z sal zniszczoną przez działania wojenne. Zajęcia z orkiestrą odbywały się 2 razy w tygodniu po 2 godziny. W dni pogodne orkiestra ćwiczyła marsze na drodze szańcowej fortów Lipowicy.

Jesienią 1949 r. nastąpiła przerwa w działalności harcerskiej orkiestry dętej, na którą złożyły się dwa powody:
– 16-tu członków orkiestry rozpoczęło studia na wyższych uczelniach,
– nastąpiło wchłonięcie ZHP w ogólnonarodowy ruch młodzieżowy i powstała Organizacja Harcerska przy Z.M.P.

Już w styczniu 1967 r. dh Jerzy Dziukiewicz pełniący funkcję z-cy komendanta hufca przemyskiego ZHP dochodzi do porozumienia z komendantem hufca dh Zbigniewem Majewskim w sprawie reaktywacji harcerskiej orkiestry dętej. Komendant jak i jego zastępca byli członkami orkiestry istniejącej w latach 1947-1949. Mając w hufcu instruktorów muzycznych w osobach dh dh Jana Niemca i Zdzisława Strzępka jak też grającego na trąbce w orkiestrze kolejowej dh Henryka Gurana, stworzono aktyw do reaktywacji orkiestry dętej. Działalność reaktywowanej orkiestry rozpoczęła się na obozie harcerskim w Śnietnicy k/ Krynicy w dniach 28.VII.-18.VIII.1967 r. Na obozie rozpoczęto naukę gry na instrumentach od podstaw. Poza kadrą nikt wcześniej nie miał żadnego kontaktu z instrumentem dętym, to też młodzież zmuszona była do wytrwałości w nauce notacji i zadęcia. Głównym celem było przygotowanie choćby dwóch marszy, ażeby wystąpić publicznie. Po rozpoczęciu roku szkolnego 1967/68 dh Henryk Guran zwerbował chętnych i zdolnych harcerzy z I L.O. w Przemyślu, a dh Jan Niemiec – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. zachęcił do uczestnictwa w orkiestrze ucznów Szkoły Muzycznej, uczących się gry na instrumentach dętych dodatkowo. Do czerwca 1976 r. orkiestra ćwiczyła w sali MDK w Przemyślu. Od 1.IX.1976 r. dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej udostępnił salę do ćwiczeń.

W 1981 roku z okazji Jubileuszu 35-lecia Orkiestry odbył się Zjazd wszystkich jej członków od 1946 roku, czyli samych początków założenia orkiestry, na czele z ks. Władysławem Decem. Całość uroczystości została uwieńczona Galowym Koncertem, który odbył się w sali Wojewódzkiego Domu Kultury w Przemyślu (obecnie Centrum Kulturalne).

Z czasem szeregi zespołu zaczęli opuszczać starsi członkowie podejmując studia w ośrodkach akademickich, a chętnej młodzieży do podjęcia tego trudu było coraz mniej. Pomimo usilnych starań i prób ze strony ówczesnego kapelmistrza Jana Niemca, dh. dh. Przemysława Niemca, Zdzisława Sabramowicza oraz innych członków Orkiestry zmuszeni byli zawiesić działalność w 1985r.

W roku 1998 z inicjatywy dh Jana Łaskarzewskiego oraz dh Jana Semków nastąpiła reaktywacja Harcerskiej Orkiestry Dętej Hufca Ziemi Przemyskiej. To właśnie dzięki ich zdeterminowaniu w maju 1998 roku został przeprowadzony nabór, głównie wśród uczniów ówczesnej 8-klasowej Szkoły Podstawowej w Żurawicy, której dyrektorem był Jan Semków (obecnie dyrektor gimnazjum) i przygotowanie do rozpoczęcia nauki pierwszych adeptów. Całą organizacją zajął się dh Jan Semków.

Orkiestra nie posiadała żadnych materiałów nutowych co stanowiło dodatkowe utrudnienie w tworzeniu orkiestry od podstaw. Mając na względzie stabilność jak i ciągłość istnienia orkiestry, wybiegając w przyszłość tworzącej się formacji, zostały wypracowane kierunki i formy działań. Do priorytetowych założeń funkcjonowania orkiestry należy: systematyczny nabór nowych adeptów przy udziale ukształtowanej muzycznie młodzieży, regularne remonty zużytych i pozyskiwanie nowych instrumentów, tworzenie biblioteki repertuarowej, coroczne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe w okresie wakacyjnym i w miarę możliwości organizowanie warsztatów muzycznych w ciągu roku. Ponadto promowanie i zachęcanie zdolnej młodzieży do podejmowania nauki w Szkole Muzycznej w Przemyślu, aby umożliwić jej samorealizację kierunkową.

Pierwszy występ orkiestry odbył się już w październiku podczas Mszy św. w parafii Żurawica dolna, na której zagrano pieśń eucharystyczną „Bądź że pozdrowiona” oraz hejnał jasnogórski na podniesienie, grany przez instruktorów a w okresie Bożego Narodzenia uświetniała liturgię Mszy św. w parafii Żurawica dolna i górna, Wyszatyce, spotkanie opłatkowe w Gminie Żurawica oraz Msza św. Harcerska w Św. Trójcy w Przemyślu. Jeżeli chodzi o materiały nutowe to orkiestra korzystała z opracowań orkiestry xx. Salezjanów. Wraz ze wzrostem poziomu gry wszystkich członków orkiestry, kapelmistrz zaczął sięgać po profesjonalne opracowania utworów, wzbogacając tym repertuar orkiestry. Podsumowując ten okres można powiedzieć, że został osiągnięty sukces, aczkolwiek pracy jak i nakładów finansowych jest jeszcze ogrom. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to proces permanentny, który mimo wszystko musi trwać bez względu na to w jakich czasach przyszło nam żyć.

Trud włożony w ćwiczenia podczas prób sprawiały, że z każdym dniem poziom umiejętności podnosił się. Zostały one zauważone podczas I Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych w Mielcu 2002 r., w którym to Orkiestra pod batutą dh Jana Łaskarzewskiego zdobyła I miejsce. Poza tym Kwartet puzonowy dostał wyróżnienie od prof. Z. Stolarczyka z Akademii Muzycznej w Krakowie za wykonanie partii solowej.

Podczas konkursu orkiestra zaprezentowała trzy utwory:

„Polka na cztery puzony” – Franciszek Suwała
„Wiązanka melodii harcerskich” – Jan Niemiec
„Morning post” – Willy Lange.

Inne osiągnięcia:

 • Dyplom za zajęcie I miejsca przez Harcerską Orkiestrę Dęta – Mielec 2002 r.
 • Wyróżnienie dla Kwartetu puzonowego – Mielec 2002 r.
 • Wyróżnienie dla Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Żurawicy od Burmistrza miasta i gminy Serock – 14.07.2002 r.
 • Wyróżnienie dla Harcerskiej Orkiestry Dętej z Żurawicy – Przemyśl 2003 r.
 • Podziękowanie dla pana Jana Semkowa od Starosty Przemyskiego – Przemyśl 2004 r.
 • Podziękowanie dla pana Jana Semkowa od Prezydenta Miasta Przemyśla – Przemyśl 2004 r.

Repertuar:

MARSZE:

 1. Śnietnica – układ Z. Strzępek, H. Guran, instr. J. Niemiec
 2. Dziukas – układ Z. Strzępek, H. Guran, instr. J. Niemiec
 3. Czwartacy – oprac. Adam Wiśniewski
 4. I Brygada – oprac. Stanisław Latek
 5. Polonia – oprac. Andrzej Różbicki
 6. Warszawianka z 1831 r. – oprac. Mikołaj Stanisławski
 7. Pod Wawelem
 8. Marsz powitalny
 9. Hej Sokoły – oprac. Julian Kwiatkowski
 10. Sly Panenky – Emil Stolc
 11. Radetzky – J. Strauss, oprac. J. Heisig
 12. Mister X – Hermann Schafer
 13. Morning Post – Willy Lange
 14. Longstreet-Dixie – Lex Abel
 15. Benton Hall – Ted Mesang
 16. Colonel Bogey – Kenneth J. Alford, oprac. Clifferd Barnez
 17. Hello Dolly – Jerry Herman, oprac. Hans Kolditz
 18. Happy Marching Band – Siegfried Rudel
 19. Auld Lang Syne – oprac. Bearbeitung Hans Kolditz

MAZURKI:

 1. 3-go Maja – oprac. Mikołaj Stanisławski

POLKI:

 1. Polka na cztery puzony – Franciszek Suwała

HYMNY:

 1. Polski hymn narodowy – oprac. Mikołaj Stanisławski
 2. Hymn harcerski – oprac. Bolesław Kuropatnicki

RÓŻNE:

 1. Modlitwa harcerska – oprac. Zdzisław Strzępek
 2. Rota – Feliks Nowowiejski, oprac. Mikołaj Stanisławsk
 3. Sto lat – oprac. Leon Schulbert
 4. Pieśni liturgiczne i kolędy

KONTAKT:

Gimnazjum w Żurawicy
ul. Jana Pawła II 194
tel./fax. (16) 671-33-32

lub bezpośredni kontakt
z dyr. Janem Semków
e-mail: semkow@op.pl
tel. (16) 671-35-81

Odwiedź także stronę internetową Orkiestry pod adresem: zurawica.pu.pl/orkiestra

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30