Page

Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „TRÓJCZYCE”

Kierownik artystyczny zespołu i choreografia:
Renata Nemeczek-Budzyńska
Choreograf, instruktor: Tomasz Mrozek
Kierownik kapeli: Stanisław Kucab
Prezes Stowarzyszenia: Jan Pączek
Współpracuje z zespołem:
Barbara Bielecka, Agnieszka Lech

S.Z.L.Z.P. „Trójczyce” został założony w 1975 r. w Szkole Podstawowej w Trójczycach, gm. Orły (k/Przemyśla) przez Renatę Nemeczek-Budzyńska.

W zespole tańczą dzieci i młodzież z Trójczyc oraz okolicznych miejscowości, tworząc 2 grupy wiekowe, łącznie 60 osób. Od 1994 r. „Trójczyce” są członkiem Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej – agendy UNESCO). Na uwagę zasługuje fakt, iż skromny szkolny zespół, od zarania swego istnienia kultywujący ludowe tradycje stał się znakomitym ośrodkiem pracy z dziećmi, a jego występy zwróciły uwagę autorytetów i znawców folkloru. Ideą zespołu jest: „ocalić i pokazać to, co piękne i wartościowe, co wyrosło z naszych korzeni na polskiej ziemi”.

W 2000 roku zostało powołane Stowarzyszenie Przyjaciół Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”, które skupia ponad 50 osób. Głównym celem Stowarzyszenia jest propagowanie i kultywowanie tradycji i folkloru ludowego. Zespół posiada Izbę Regionalną, w której zgromadzono przedmioty codziennego użytku i dzieła sztuki ludowej mieszkańców Ziemi Przemyskiej.
„TRÓJCZYCE” uczestniczyły w ogólnopolskich festiwalach i przeglądach m. in. w: Zielonej Górze, Nowym Sączu (Święto Dzieci Gór), Rabce, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Skierniewicach, Zamościu, Przemyślu, Tomaszowie Lubelskim, Świnoujściu, Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Sierpcu – zdobywając wyróżnienia i zajmując czołowe lokaty. Zespół został uhonorowany licznymi listami gratulacyjnymi – z Kancelarii Prezydenta i Wicepremiera RP, Starosty Przemyskiego i Mazowieckiego, Prezydium Stowarzyszenia Polskiej Sekcji C.I.O.F.F. Posiada także tytuł „Zasłużony dla Kultury Ludowej Województwa Podkarpackiego”.

W repertuarze zespołu znajdują się:

• Polonez (kontusz szlachecki)
  • Tańce Ziemi Rzeszowskiej
  • Tańce górali spiskich
  • Tańce Beskidu Żywieckiego
  • Tańce i zabawy kaszubskie
  • Tańce łowickie
  • Suita tańców lubelskich
  • Folklor miasta Lwowa
  • Zabawy i tańce przeworskie
  • Zabawy i tańce krakowskie
  • Zabawy i tańce Beskidu Śląskiego
  • Tańce Lachów Sądeckich

WYJAZDY ZAGRANICZNE:

• 1990 – CZECHOSŁOWACJA
  • 1991 – LITWA – Festyn Kultury Polskiej
  • 1992 – KRYM
  • 1996 – TURCJA, FRANCJA
  • 1998 – CHORWACJA, CZECHY
  • 1999 – WĘGRY, WŁOCHY
  • 2001 – UKRAINA (GRAND PRIX)
  • 2002 – TURCJA (Edirne II miejsce)
  • 2003 – FINLANDIA
  • 2004 – ESTONIA
  • 2004 – GRECJA
  • 2004 – WĘGRY
  • oraz w kolejnych latach Zespół występował m.in. w:  Bułgari, Słowacji, Grecji.

Projekty realizowane przez Stowarzyszenie:

Dla członków zespołu prowadzone są przez p. Barbarę Bielecką warsztaty dziennikarskie, których efektem jest gazetka zespołowa „Majdaneczek”.

Koncertując za granicą Zespół pełni rolę ambasadora Kultury Polskiej.

Kontakt z zespołem:

ul. Sanocka 16