Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

LEKCJA HISTORII

Rok 2010 został ogłoszony Rokiem Sybiraka dla oddania hołdu, szacunku i pamięci wszystkim obywatelom polskim II Rzeczypospolitej, którzy zostali zesłani w roku 1940 i latach dalszych w głąb Związku Radzieckiego. Z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Przemyślu obchody 70 rocznicy tych tragicznych wydarzeń zostały uczczone również w szkołach ponadginmazjalnych powiatu przemyskiego.

 

 

10 marca zorganizowano lekcje historii z udziałem Sybiraków, czyli tych, którzy przeżyli zesłanie „na nieludzką ziemię”, tych którzy są bezpośrednimi świadkami i uczestnikami zesłańczej gehenny. Uczniowie Zespołu Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej oraz  Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Krasickiego w Dubiecku mieli możliwość spotkać się i wysłuchać nieprawdopodobnych historii życia Sybiraków, mieszkających dziś na terenie Przemyśla i powiatu przemyskiego.

W obu tych spotkaniach z młodzieżą uczestniczyli: Jerzy Rożko – prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu, Antoni Blecharczyk – przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, Maria Wielgosz oraz Bronisław Klepacki. Każda z opowieści tych czworga Sybiraków, wywiezionych na Sybir jako małe dzieci, była inna, tragiczna i dramatyczna. Młodzież z przejęciem słuchała relacji zaproszonych gości. Uczniowie wykazali się również dużą wiedzą na temat dramatycznych wydarzeń lat 40-tych. Młodzież  ramach podziękowania za spotkanie uhonorowała prelegentów bukietami kwiatów.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30