Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Page

Fredropol

Przewodniczący Rady Gminy
Józef Gierczak
Wójt Gminy
Mariusz Śnieżek
Urząd Gminy Fredropol
Fredropol 15
37-734 Fredropol
e-mail:gminafredropol@home.pl
tel./ fax./16/ 671 98 18
godziny pracy:
poniedziałek – piątek od 7.00 – 15.00
Powierzchnia – 159,6 km2
Ludność – 5497

Gmina Fredropol usytuowana jest na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego i jego otuliny, tj. Przemysko-Dynowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Urozmaicony krajobraz podgórski, lasy bukowe oraz jodłowe z domieszką świerka i łagodny klimat szczególnie sprzyjają rozwojowi gospodarki leśnej i sieci ośrodków agroturystycznych. Różnorodna roślinność ziołowa i kserotermiczna przypomina swoim wyglądem kwietne stepy łąkowe.

Władze gminy Fredropol przywiązują dużą uwagę do rozbudowy infrastruktury. Na jej terenie działają dwie oczyszczalnie ścieków – przy Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach i na terenie osiedla mieszkaniowego dawnego PGR-u w Młodowicach. Większość gospodarstw podłączona jest do sieci wodociągowej. Gmina znajduje się w trakcie kompleksowej telefonizacji. Najważniejszym jednak przedsięwzięciem jest budowa kanalizacji.

Większość mieszkańców gminy Fredropol zajmuje się rolnictwem. Dominują niewielkie 1-2-hektarowe gospodarstwa. Na terenie gminy funkcjonuje również kilka rodzinnych tartaków. Mieszkańcy wykorzystując walory turystyczne gminy z powodzeniem rozwijają działalność agroturystyczną.

Do najciekawszych zabytków w okolicach należą: zespół klasztorno-kościelny oo. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, obronna cerkiew p.w. św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej /przełom XVI i XVII w./, dwór obronny w Sierakoścach /początek XVII w./ a także pozostałości kompleksu obronnych budowli i umocnień Twierdzy Przemyśl.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej jest miejscem kultu religijnego i licznych pielgrzymek, które przybywają tu od ponad 300 lat. Każdego roku 15 sierpnia odbywa się Wielki Odpust na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który stanowi finał wszystkich rocznych świąt i odpustów. Uczestniczą w nim pielgrzymi nie tylko z okolicznych miejscowości, lecz także z Ukrainy. Na przełomie lipca i sierpnia w Kalwarii Pacławskiej organizowane są Franciszkańskie Spotkania Młodych. W ramach spotkań odbywa się bieg przełajowy „Dróżki kalwaryjskie”, w którym nagrodą jest Puchar Starosty Przemyskiego. Planowane jest utworzenie rezerwatu „Pacław” o powierzchni ok. 200 ha, który obejmowałby zabytkowy zespół klasztorny i urbanistyczny Kalwarii oraz otaczający je las.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30