Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Page

Krasiczyn

Przewodniczący Rady Gminy
Irena Dybowska-Ryś
Wójt Gminy
Tadeusz Bobek
Urząd Gminy Krasiczyn
37-741 Krasiczyn
e-mail: ugkrasiczyn1@poczta.onet.pl
tel. /16/ 671 83 70,
fax /16/ 671 84 55
godziny pracy:
poniedziałek – piątek od 7.00 – 15.00
Powierzchnia – 124,36 km2
Ludność – 5144

Gmina Krasiczyn charakteryzuje się piękną rzeźbą terenu, położona jest wśród dobrze zachowanych drzewostanów leśnych jodłowo-bukowych, przy drodze wiodącej z Przemyśla do Sanoka i w Bieszczady.

W przeważającej części gmina umiejscowiona jest na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.

W miejscowości Korytniki występuje rezerwat „Przełom Hołubli, zaś w miejscowości Krzeczkowa, stanowisko dokumentacyjne „Mur krzeczkowski”.

Gmina Krasiczyn jest bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym. Przez jej obszar przebiega trzy piesze szlaki turystyczne, szlak rowerowy oraz szlak wodny „San” z Sanoka do Przemyśla, wykorzystywany jako trasa spływu kajakiem. Jest to wspaniałe miejsce dla grzybiarzy, wędkarzy i myśliwych. W położonej niedaleko Krasiczyna miejscowości Rokszyce, w stadninie koni „SADARO”, wolny czas spędzają miłośnicy jazdy konnej. W okresie lata turyści mogą zatrzymać się w gospodarstwach agroturystycznych oraz w ośrodkach wypoczynkowych -„Słoneczny Stok” w Krasicach i Ośrodku Spółdzielni Inwalidów Niewidomych „START” w Olszanach. Noclegi zapewnia również Schronisko Młodzieżowe przy szkole podstawowej w Krasiczynie.

Gmina posiada wodociąg i oczyszczalnię ścieków w Krasiczynie. Siecią kanalizacyjną objęty jest Krasiczyn i Śliwnica. W przyszłości planuje się remont oczyszczalni ścieków w Korytnikach oraz rozwój sieci telefonicznej. W Krasiczynie działa Gminny Ośrodek Kultury. Jego wychowankowie corocznie uczestniczą w przeglądach i konkursach organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu. Cyklicznie organizowany jest również przegląd kolęd i pastorałek z udziałem dzieci i młodzieży z okolicznych miejscowości.

Prawdziwą atrakcją gminy Krasiczyn jest czteroskrzydłowy zamek obronny z XVI w będący jednym z najcenniejszych pomników architektury w Polsce, zwany perłą Renesansu zabytek klasy „0”. W zachowanym kształcie stanowi obiekt obronno- rezydencjalny. W narożach zamku usytuowane są cylindryczne baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka, symbolizujące uznawany przez magnaterię polską porządek społeczny. Zamek otoczony jest 9 ha parkiem należącym do najbogatszych ogrodów pałacowych w Polsce. Występuje w nim 190 gatunków drzew i krzewów, niektóre z nich sprowadzone są z różnych zakątków świata (Europa Południowa, Azja i Ameryka Północna). Warto zwrócić uwagę na drzewa pamiątkowe, symbole życia, związane z narodzinami synów i córek jednego z właścicieli Adama ks. Sapiehy. Atrakcją parku są również zbiorniki wodne – zarybione w lecie stawy, siedlisko ptactwa wodnego.

Obecnie zamek jest własnością Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie, Oddział w Krasiczynie, która świadczy w nim szeroki zakres usług hotelarskich.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30