Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

INFORMACJA WYDZIAŁU KOMUNIKACJI I DRÓG

Single

Międzynarodowy Sojusz

Oprac.: M. Dachnowicz

 

„Ludzi dobrej woli jest więcej…” 4 lipca 2022 roku w Homburgu, w powiecie Saarpfalz (Niemcy), został podpisany Międzynarodowy Sojusz na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie.
Dokument podpisali samorządowcy z USA, Francji, Ukrainy i starostwie 7 powiatów z Polski; przemyskiego, jarosławskiego, lubaczowskiego, bieszczadzkiego, łańcuckiego, krakowskiego i ostrzeszowskiego. Powiat przemyski reprezentował starosta przemyski Jan Pączek, a towarzyszyły mu inspektor ds. Funduszy Europejskich Magdalena Andrzejak i powiatowy rzecznik prasowy Małgorzata Dachnowicz. Sygnatariuszom sojuszu towarzyszył Kazimierz Gołojuch poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jak również posłowie do Landtagu Kraju Saary: Maximilian Raber, Sevim Kaya – Karadag oraz Pascal Conigliaro. Głównym inicjatorem zawarcia sojuszu pokoju był Starosta Saarpfalz-Kreis – Theophil Gallo, który w swoim inauguracyjnym wystąpieniu określił cele dokumentu na rzecz pokoju i współpracy w Europie. Powiat przemyski z niemieckim powiatem Saarpfalz współpracuje już ponad 10 lat. W obszarze społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. Z pewnością to dlatego starosta przemyski Jan Pączek oraz przewodniczący polskiej delegacji /liczącej 20 osób/ starosta łańcucki Adam Krzysztoń przemawiali jako jedyni starostowie z Polski. Starosta przemyski Jan Pączek swoim wystąpieniem poruszył niemalże wszystkich uczestników, którzy bardzo licznie składali mu gratulacje tuż po uroczystości podpisania sojuszu. Jego słowa cytowała także homburska prasa: – Jest mi niezmiernie miło, że po kilku latach przerwy mogę znowu gościć u dobrych przyjaciół, za co składam serdeczne podziękowanie Panu Staroście dr Teofilowi Gallo i Bogu Najwyższemu, że przywrócił mnie do zdrowia– rozpoczął tymi słowami swoje przemówienie starosta przemyski.
Początki kontaktów Powiatu Przemyskiego i Powiatu Saarpfaltz sięgają roku 2009, zostały
przypieczętowane umową o współpracy w roku 2014. Poprzez ten czas udało się wspólnie
zrealizować kilka udanych projektów, szczególnie tych w obszarze edukacji i kultury m.in. poprzez wymianę młodzieży szkolnej, zespołów artystycznych, udziału naszych delegacji w różnych uroczystościach. Pragnę za to podziękować i wyrazić nadzieję na dalszą dobrą współpracę, która przyniesie konkretne efekty dla naszych społeczności. Jednakże dzisiejsze spotkanie w tak licznym międzynarodowym gronie ma jakże odmienny charakter.
24 lutego br. Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, niwecząc tym samym wiele zamierzeń, przynosząc śmierć i zgliszcza. Nasi ukraińscy przyjaciele walczą z nieopisaną odwagą i wolą zachowania wolności, a tym samym i demokracji w Europie. Życie ludzkie ma wartość największą. Naród Polski w tym czasie wykazał się niezwykłą solidarnością z narodem ukraińskim przyjmując uchodźców i organizując pomoc humanitarną, dla tych którzy walczą i pozostali na Ukrainie. Przez sam Przemyśl od początku tej wojny przetoczyło się ponad 2 mln uchodźców, którzy doświadczyli doraźnej pomocy w dalszej drodze. Organizując własną pomoc w ramach naszego powiatu staliśmy się także pośrednikiem pomocy udzielanej przez inne polskie samorządy, w tym także tej organizowanej przez powiat Saarpfaltz, z którego pomocy skorzystał nie tylko Lwów, ale także i Kijów, Charków i inne rejony.
Miejmy nadzieję, że ta wojna wkrótce się skończy i nie będzie pochłaniać dalszych istnień ludzkich. Aby jednak tak było w mojej ocenie przywódcy państw europejskich muszą być bardziej zjednoczeni i zorganizowani w swoich działaniach. My róbmy swoje.
Organizujemy dalej pomoc potrzebującym, a dzisiejsze spotkanie traktujemy jako okazję do zawarcia i podpisania sojuszu, który z pewnością będzie nie tylko symboliczny.
Na zakończenie wystąpienia zacytował słowa piosenki polskiego, wybitnego
artysty piosenkarza, jakże ciągle aktualne:
Dziwny jest ten świat
Gdzie jeszcze wciąż
Mieści się wiele zła
I dziwne jest to
Że od tylu lat
Człowiekiem gardzi człowiek
(…) Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
I mocno wierzę w to
Że ten świat
Nie zginie nigdy dzięki nim
Nadszedł już czas
Najwyższy czas
Nienawiść zniszczyć w sobie.
Niechaj zawarty dzisiaj Międzynarodowy Sojusz na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie będzie naszą cegiełką w trwały pokój i pomyślność europejskich państw – zakończył swoją wypowiedź starosta przemyski Jan Pączek.
Podczas wizyty w Niemczech uczestnicy mogli zapoznać się także z funkcjonowaniem niemieckiego parku biosfery, który z pewnością dla wielu stał się inspiracją do zastosowania podobnych rozwiązań w swoich powiatach. Spotkanie w partnerskim powiecie w Niemczech, stworzyło także okazję do licznych rozmów, wymiany poglądów i doświadczeń w funkcjonowaniu samorządów. Być może z tych rozmów wynikną jakieś wspólne projekty, które przyczynią się do wzajemnego rozwoju naszych powiatów. Serdecznie dziękujemy dr Theophilowi Gallo i dr Violettcie Frys za wspaniale i profesjonalnie zorganizowanie naszego pobytu, a polskim samorządowcom za wspólnie spędzony czas.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30