Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

Międzypokoleniowe spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru

Oprac.: M. Dachnowicz
Fot.: M. Dachnowicz, Marian Boczar

W dniu 5 grudnia w Rzeszowie odbyło się po raz pierwszy Międzypokoleniowe spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru. Organizatorami wydarzenia byli: Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart, Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie i Przemyślu. Spotkanie w imieniu organizatorów otworzył Marian Boczar wiceprezes zarządu przemyskiego oddziału związku. W spotkaniu wzięło udział wielu samorządowców, przedstawicieli organizacji kombatanckich i społecznych. Starostę przemyskiego reprezentowała Małgorzata Dachnowicz – powiatowy rzecznik prasowy, która odczytała list skierowany na ręce organizatorów i Sybiraków. Podczas spotkania Teresa Paryna – przemyska poetka zaprezentowała wiersze o tematyce kresowej i sybirackiej.
Osoby zasłużone za działalność patriotyczną i na rzecz Związku Sybiraków postanowieniem Prezydenta RP zostały odznaczone Srebrnym Krzyżem Zasługi. Odznaczenia otrzymali: Krystyna Hańczuk, Jadwiga Maszczak i Józef Sieńko.
Medalem Pro Patria nadanym przez Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorowane zostały osoby: Stanisława Nykiel, Anna Rak, Jadwiga Romańczyk, Jan Szadkowski, Danuta Zbyszyńska, Maria Żebrowska. Aktu dekoracji dokonała Wojewoda Podkarpacka Pani Ewa Leniart.
Złotą Odznakę za zasługi dla Związku Sybiraków nadaną przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków zostały wyróżnione Krystyna Jasz i Teresa Staś a Odznaką Honorową Sybiraka Krzysztof Kędzierski.
Spotkanie w hołdzie żyjącym Zesłańcom Sybiru swoim występem uświetnili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Walk Chłopskich w Harcie. Nie zabrakło wspomnień osób deportowanych. Stanisława Żak przedstawiła swoje wspomnienia, gdy jako dziecko została po zakończeniu II wojny światowej zesłana wraz z rodziną do Chabarowska.
Na spotkanie przybyli przedstawiciele Władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gmin. Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Służby mundurowe: Wojsko, Straż Graniczna, Policja, Służba Więzienna oraz Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna. Przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz młodzież. Udział w spotkaniu wzięli uczniowie z X Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków w Rzeszowie wraz z Pocztem Sztandarowym. Za udział w spotkaniu, w imieniu organizatorów podziękował Pan Józef Sieńko – prezes rzeszowskiego Oddziału Związku Sybiraków.
Spotkanie poprowadził wiceprezes przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków Marian Boczar.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30