x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

Oprac.: P. Jurkiewicz

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto narodowe, które obchodzi się corocznie 11 lipca. Jest ono poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej podczas II wojny światowej. Święto zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku.

11 lipca wybrano jako datę obchodów, ponieważ w 1943 roku tego dnia sotnie UPA (Ukraińska Powstańcza Armia) przeprowadziły skoordynowany atak na ludność polską w 99 wsiach. W wyniku tych ataków, znanych jako „Krwawa Niedziela”, według historyków zginęło kilkanaście tysięcy Polaków. W sumie, w trakcie II wojny światowej i w kilku latach po niej, zamordowano co najmniej 160 tysięcy Polaków. Wielu z nich do tej pory nie ma grobu.

W czwartek, 11 lipca, w 81. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tych wydarzeń. Uroczystości rozpoczęły się modlitwą i symbolicznym zapaleniem zniczy na Rondzie Ofiar Wołynia, po czym odbyła się msza święta w Kościele OO. Karmelitów Bosych w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pocztów sztandarowych. Następnie przy Grobie Wołyńskim, również w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, orkiestry wojskowej oraz pocztów sztandarowych, wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia i złożone kwiaty.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Piotr Pilch wicemarszałek województwa podkarpackiego, Bożena Ryczan starosta przemyski, Jan Janusz wicestarosta przemyski, Bogusław Świeży i Bartłomiej Barszczak zastępcy prezydenta miasta Przemyśla, Marcin Kowalski przewodniczący rady miejskiej, Andrzej Huk i Krystyna Raba-Opacka radni powiatu przemyskiego.