Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2021 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten został uchwalony przez Parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada w rocznicę stracenia w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku – dzieło Armii Krajowej.70 lat temu w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.

W dniu dzisiejszym odbyły się przemyskie obchody, w których wspominano żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Odbyły się one z udziałem władz Miasta Przemyśla, Powiatu Przemyskiego i Dowództwa Garnizonu Przemyśl, których przedstawiciele oddali hołd polskim bohaterom uczestnicząc we mszy św. w ich intencji, paląc znicze i składając kwiaty w miejscach upamiętniających ich martyrologię.

Władze rezydujących w mieście dwóch samorządów reprezentowali Wojciech Bakun Prezydent Miasta wraz ze swoim zastępcą Bogusławem Świeżym, Powiat Przemyski reprezentował Jan Pączek Starosta Przemyski, którzy w towarzystwie żołnierzy Dowództwa Garnizonu Przemyśl z ppłk Rafałem Kluzem na czele oddali cześć dzisiejszym bohaterom. W uroczystościach udział wzięła także delegacja Centrum Kulturalnego w Przemyślu w osobach Janusza Czarskiego – dyrektora i jego zastępcy Janusza Zapotockiego, a w delegacji kombatantów znalazł się także syn Alicji Wnorowskiej – Stanisław.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na Cmentarzu Zasańskim przy grobie mjra Władysława Koby, Żołnierza Niezłomnego, ostatniego szefa rzeszowskich struktur zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Rzeszowie, następnie pod byłą siedzibą UB w Przemyślu przy ul. Krasińskiego, skąd udano się na Cmentarz Główny przy ul. Słowackiego, by oddać hołd Alicji Wnorowskiej, której szczątki spoczywają w rodzinnym grobowcu. Wnorowska została skazana na karę śmierci, zamienioną ze względu na zaawansowaną ciążę na dożywocie. Uroczystości zakończyły się mszą. św. w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego w kościele garnizonowym w parafii wojskowej Matki Bożej Królowej Polski w Przemyślu przy ul. Słowackiego.

 

oprac.: M. Dachnowicz 

 

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30