Niziny. Dożynki Powiatu Przemyskiego oraz Gminy Orły.

Oprac.: M Dachnowicz
Fot.: M. Dachnowicz, A. Sosnowska

Mszą świętą w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Nizinach, pod przewodnictwem ks. abp. Adam Szala, rozpoczęły się dożynki powiatu przemyskiego zorganizowane wspólnie z gminą Orły. Następnie korowód dożynkowy, w towarzystwie orkiestry dętej OSP Walawa, przeszedł na stadion sportowy w Nizinach, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
Po powitaniu gości wręczono odznaczenia rządowe, Podkarpackiej Izby Rolniczej, odznaki honorowe zasłużeni dla powiatu przemyskiego – wręczone przez starostę przemyskiego Jana Pączka oraz przewodniczącego rady powiatu przemyskiego Wojciecha Bobowskiego. Odznakę honorową „Zasłużony dla powiatu przemyskiego otrzymali:
1. Piotr Kosiorowski – lekarz chirurg, Szpital Wojewódzki im. Ojca Pio w Przemyślu.
2. Ryszard Cząstka – Emerytowany samorządowiec.
3. Wacław Pawłowski – Wójt Gminy Krzywcza, były radny i członek Zarządu Powiatu Przemyskiego.
4. Bogusława Pieczyńska – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu.
5. Eugeniusz Kos – Przedsiębiorca.
6. Józef Martowicz – Przedsiębiorca, Prezes firmy Wiar.
7. Grzegorz Lato – Były sportowiec, były Prezes PZPN, były senator.
8. Tadeusz Bobek – Wójt Gminy Krasiczyn, były radny i członek Zarządu Powiatu Przemyskiego.
9. Małgorzata Dorota Dawidiuk – właścicielka Pracowni Konserwacji Zabytków z Ostrowa.
10. Lucjan Fac – Historyk, Pracownik Muzeum Narodowego Ziemi
Przemyskiej, I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w
Przemyślu, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.
11. Józef Hordowski – Pracownik Arboretum i Zakładu Fizjografii
w Bolestraszycach.
12. Elżbieta Kunik – sołtys Sołectwa Kuźmina.
13. Adam Sowa – emerytowany pracownik samorządowy.
Tytuł Honorowy Sołtys Powiatu Przemyskiego nadany przez Zarząd Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego odebrali: przewodniczący rady powiatu przemyskiego Wojciech Bobowski oraz wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.
Wręczono także list gratulacyjny dla Władysława Skrętkowskiego sołtysa wsi Leszczawka za zajęcie I miejsca w konkursie „Mistrzowie Agro 2023”w kategorii Sołectwo Roku
w powiecie przemyskim. Następnie przystąpiono do prezentacji wieńców dożynkowych. Miejscowość Niziny nie została przypadkowo wybrana do organizacji tegorocznych dożynek, bowiem właśnie tu w Nizinach dobiega końca największa inwestycja powiatu przemyskiego – tj. budowa mostu na Sanie. Nowy most na Sanie połączy Niziny w gminie Orły i Chałupki Dusowskie w gminie Stubno, co cieszy przede wszystkim mieszkańców tych okolic, którzy do tej pory, aby przedostać się przez rzekę musieli korzystać z mostów oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów.
Nowy most ma prawie 10 metrów szerokości i 139 metrów długości, a jego nośność wynosi 40 ton. Przy dwupasmowej jezdni pojawiły chodniki, a we wsi Niziny powstaje rondo, które ułatwi kierowcom wyjazd z mostu. Budowa inwestycji rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Wartość inwestycji wynosi 21 mln zł. połowa pieniędzy pochodzi z rezerwy rządowej infrastruktury, drugą połowę stanowią środki samorządów. 80 procent tej drugiej połowy, to środki powiatu przemyskiego, 20 procent budżetu czterech gmin: Orły, Stubno, Medyka, Żurawica. Z tej okazji wdzięczni mieszkańcy Nizin wręczyli staroście przemyskiemu Janowi Pączkowi wieniec w kształcie mostu. To już 41 most wybudowany podczas 17 letniej kadencji Jana Pączka na stanowisku starosty przemyskiego, o czym w swoim przemówieniu wspomniała minister Anna Schmidt, gratulując staroście tylu inwestycji na terenie powiatu przemyskiego. Tradycyjnie jak to bywało w latach poprzednich swoją obecnością zaszczycili mieszkańców powiatu zagraniczni goście z Niemiec, Słowacji i Ukrainy, nie brakło też przedstawicieli parlamentu oraz samorządów wszystkich szczebli. Na scenie poza obrzędem dożynkowym wiele się działo, na bogaty program artystyczny złożył się:
– występ uczniów Szkoły Podstawowej w Nizinach,
– występ Zespołu Klubu Garnizonowego działającego przy 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu,
– pokaz taneczny – Studio Tańca Chillout,
– występ Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”
– występ gwiazdy wieczoru, zespołu „Kaczmarze”.
Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z Zespołem Muzycznym ONI.