
Odkrycia archeologiczne w Malhowicach
Od kilku lat przemyskie starostwo wspiera starania o uruchomienie drogowego przejścia na polsko – ukraińskiej granicy w Malhowicach – Niżankowicach. Jednym z elementów przygotowań do tej inwestycji jest zadanie pod nazwą „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl – Hermanowice – Granica Państwa”. W trakcie prowadzonych prac okazało się, że ziemia kryje w tym miejscu wiele tajemnic z zamierzchłej przeszłości.
Nie było to zresztą wielką niespodzianką, gdyż badacze od lat penetrują ten teren, a Malhowice znajdują się w obrębie stanowiska archeologicznego określanego jako osada z okresu neolitu, epoki brązu, wczesnej epoki żelaza oraz okresu wpływów rzymskich. Mimo wszystko odkrycie uznać można za sensacyjne, co potwierdza Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków Beata Kot. Archeolodzy odsłonili osadę prawdopodobnie z okresu wpływów rzymskich, a w niej budowle słupowe, chaty mieszkalne, piecowiska, a także, doskonale zachowany, dwukomorowy piec do wypalania ceramiki stołowej. Zidentyfikowano dotychczas 380 zabytkowych przedmiotów, i to na pewno jeszcze nie koniec, gdyż do przebadania pozostał jeszcze teren pod drogą i kolekcja będzie na pewno bogatsza.
Satysfakcji z odkryć promujących naszą historię towarzyszy obawa wyrażona m.in. przez Starostę Przemyskiego Jana Pączka czy odkrycia przypadkiem nie zagrożą planowanej budowie przejścia granicznego. Beata Kot zapewnia, że nie ma takiej możliwości, badania archeologiczne są bowiem obowiązkowe i wkalkulowane w harmonogram prac inwestycyjnych. A wszelkie wydobyte artefakty trafią do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i zapewne będą tam eksponowane.
- fot.: https://wuozprzemysl.pl/
- Płastuny i harcerze w miejscu planowanego przejścia granicznego podczas Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa „Granica 480” w 2013 roku.