Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

Odkrycia archeologiczne w Malhowicach

Od kilku lat przemyskie starostwo wspiera starania o uruchomienie drogowego przejścia na polsko – ukraińskiej granicy w Malhowicach – Niżankowicach. Jednym z elementów przygotowań do tej inwestycji jest zadanie pod nazwą „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl – Hermanowice – Granica Państwa”. W trakcie prowadzonych prac okazało się, że ziemia kryje w tym miejscu wiele tajemnic z zamierzchłej przeszłości.

Nie było to zresztą wielką niespodzianką, gdyż  badacze od lat penetrują ten teren, a Malhowice znajdują się w obrębie stanowiska archeologicznego określanego jako osada z okresu neolitu, epoki brązu, wczesnej epoki żelaza oraz okresu wpływów rzymskich. Mimo wszystko odkrycie uznać można za sensacyjne, co potwierdza Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków Beata Kot. Archeolodzy odsłonili  osadę prawdopodobnie z okresu wpływów rzymskich, a w niej budowle słupowe,  chaty mieszkalne, piecowiska, a także, doskonale zachowany, dwukomorowy piec do wypalania ceramiki stołowej. Zidentyfikowano dotychczas 380 zabytkowych przedmiotów, i to na pewno jeszcze nie koniec, gdyż do przebadania pozostał jeszcze teren pod drogą i kolekcja będzie na pewno bogatsza.

Satysfakcji z odkryć promujących naszą historię towarzyszy obawa wyrażona m.in. przez Starostę Przemyskiego Jana Pączka czy odkrycia przypadkiem nie zagrożą planowanej budowie przejścia granicznego. Beata Kot zapewnia, że nie ma takiej możliwości, badania archeologiczne są bowiem obowiązkowe  i wkalkulowane w harmonogram prac inwestycyjnych. A wszelkie wydobyte artefakty trafią do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i zapewne będą tam eksponowane.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30