Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

Odsłonięto figury polskiego ułana i węgierskiego huzara

Plac przed naszym starostwem wzbogacił się o nowe, atrakcyjne elementy plastyczne. 10 września br. odsłonięte zostały bowiem figury węgierskiego huzara i polskiego ułana, ustawione tuż przed tzw. Bramą Rycerską.

Pomysł wykonania figur zrodził się podczas jednego ze spotkań szefów polskiego Sejmu i węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. 

Figury naturalnej wielkości wykonane są z brązu, obok jeźdźców stoją konie oraz skrzynka pocztowa, do której huzar wrzuca list do rodziny pozostawionej na Dunajem. Polski ułan to żołnierz z 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich, od nazwiska swojego dowódcy – Władysława Beliny-Prażmowskiego – nazywanych „Beliniakami”.Autorami rzeźb są ze strony polskiej – artyści rzeźbiarze: Piotr Zbrożek i Elżbieta Zając-Zbrożek, zaś węgierskiej – Sandor Györfi.

Uroczystego odsłonięcia rzeźb dokonali:marszałek Sejmu Marek Kuchciński i jego węgierski odpowiednik LászlóKöver.Ułan i huzar i to symbole polskiej i węgierskiej walki i braterstwa, a konie niosą nas ku przyszłości i zwycięstwu. I niech to będzie symbol pracy ku zwycięstwu – powiedział marszałek Kuchciński.

Przewodniczący węgierskiego parlamentu László Köver przypomniał, że w Budapeszcie stoi pomnik z napisem „Przemyśl 1914-1915” i znajduje się na nim również lew, który symbolizuje węgierskich reprezentuje obrońców Przemyśla sprzed ponad stu lat.

W uroczystościach na Placu Dominikańskim uczestniczyła liczna grupa gości z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem, Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart i Starostą Przemyskim Janem Pączkiem.

Warto przy okazji przypomnieć, że rok 2016 został, wspólnymi uchwałami polskiego Sejmu i Senatu oraz węgierskiego Zgromadzenia Narodowego, ustanowiony Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30