Oficjalne otwarcie kolejnego odcinka ścieżki rowerowej

W czwartek 10 września 2020 r. oficjalnie otwarto nowy odcinek ścieżki rowerowej, łączącej Medykę i Torki. Ścieżka jest współfinansowana przez Powiat Przemyski. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Wicestarosta Przemyski Pan Marek Kudła, Wójt Gminy Medyka Pan Marek Iwasieczko, uczennica SP Torki Kinga Chrobak, Ks. Proboszcz Mariusz Ryba oraz Ks. Proboszcz Mieczysław Sobiło, którzy poświęcili nową ścieżkę. W uroczystości uczestniczyli radni Rady Gminy Medyka, mieszkańcy jak również młodzież ze szkół podstawowych z Medyki i Torek wraz ze swoimi opiekunami.
Na ten moment wszyscy czekali gdyż od dłuższego czasu obserwuje się ciągle rosnące zainteresowanie mieszkańców aktywną formą spędzania wolnego czasu, zwłaszcza na rowerach. Trasa jest bezpieczna dla jeżdżących na rowerach, hulajnogach czy rolkach. Po części oficjalnej w ramach uroczystego otwarcia odbyła się wspólna przejażdżka uczestników po otwartej i poświęconej nowej ścieżce do świetlicy w Torkach. Przy świetlicy w Torkach na uczestników wyprawy czekał poczęstunek, przygotowany przez pracowników Gminnego Centrum Kulturalnego w Medyce. Wszystkim dziękujemy za aktywny udział w rajdzie.

Inwestorem budowy ścieżki pieszo-rowerowej był Powiat Przemyski, za zadanie odpowiedzialny był Zarząd Dróg Powiatowych w Przemyślu. Inwestycja dofinansowana została przez Gminę Medyka w ramach porozumienia, w wyniku którego gmina poniosła 50% kosztów całości zadania, drugie 50% poniósł Powiat Przemyski.

10 września to historyczny moment wieńczący inwestycję, której plany i zadania rozpoczęły się w  2015 r., to właśnie w tym roku wykonano dokumentację projektową, której koszty wyniósł 54 tys. zł a od 2016 r. rozpoczęły się prace budowlane, które realizowane były etapami, w każdym roku, osiągając kolejny etap. .W 2016 r. wykonano 1750 mb.. ścieżki przez firmę Argas. Łącznie, prace te wyniosły 47 tys. zł, W kolejnym roku w 2017 wykonawcą prac była firma Strabag, koszty prac przez nią wykonanych zamknęły się na poziomie 443 zł. Kolejny rok przyniósł kolejne zadania, tym razem prace, wykonane zostały przez firmę Drak Stanisław i wyniosły 398 tys. zł. W 2019 ta sama firma robiła kolejne prace, które wyniosły kwotę 216 tys. zł, W tym roku szczęśliwie dokończono inwestycję, również wykonaną przez tę firmę a tegoroczne koszty wyniosły 417 zł. To łącznie ponad 1,5 mil zł. Wartym podkreślenia przy tej okazji jest fakt, iż ok. 1 km tejże ścieżki, której koszt wyniósł 900 tys. zł w ramach TNT wykonano przy 85% dofinansowaniu.

Osoby biorące udział w realizacji zadania na poszczególnych szczeblach:

Po stronie Powiatu Przemyskiego:

Jan Pączek – Starosta Przemyski

Marek Kudła Wicestarosta Przemyski

Ryszard Adamski – ówczesny Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego

Janusz Hołyszko – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych i jego współpracownicy Kazimierz Walczak i Ariel Wielgosz.

Po stronie Gminy Medyka:

Marek Iwasieczko Wójt Gminy

Mariusz Tenus Inspektor ds. Drogowych.

Prace wykonane zostały na podstawie wydanego  Zezwolenia Realizacji inwestycji Drogowych.