INFORMACJA WYDZIAŁU KOMUNIKACJI I DRÓG

Otwarcie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Dubiecku

Oprac.: Paula Jurkiewicz
Fot.: J. Szewc

W dniu 21 maja 2024 r. odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączone z uroczystym otwarciem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Dubiecku, były one wyjątkowym wydarzeniem, które zgromadziło licznych gości oraz lokalną społeczność. Takie uroczystości podkreślają wagę służby strażaków oraz ich nieoceniony wkład w zapewnianie bezpieczeństwa mieszkańcom.

W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. Teresa Kubas-Hul Wojewoda Podkarpacki, Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Bożena Ryczan Starosta Przemyski, Piotr Pękalski Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, Jacek Grzegorzak Burmistrz Miasta i Gminy Dubiecko, Jan Pączek Wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Otwarto poprzez symboliczne przecięcie wstęgi przez przybyłych oficjeli, w tym komendanta PSP, starostę przemyskiego, przedstawicieli lokalnych władz oraz zaproszonych honorowych gości.

Nowa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Dubiecku to kluczowa inwestycja, która znacząco wzmocni zdolności operacyjne PSP w regionie. Wyposażona w nowoczesny sprzęt i zaprojektowana zgodnie z najnowszymi standardami. Jednostka ta umożliwi strażakom jeszcze skuteczniejsze reagowanie na zagrożenia oraz poprawi warunki ich pracy. Otwarcie nowej jednostki jest również sygnałem dla mieszkańców Dubiecka i okolic, że ich bezpieczeństwo jest priorytetem dla władz lokalnych i państwowych.

Obchody Dnia Strażaka w Dubiecku, połączone z uroczystym otwarciem nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej, były szczególnym wydarzeniem, podczas którego uhonorowano pracę strażaków oraz podkreślono znaczenie inwestycji w bezpieczeństwo publiczne. To także okazja do podziękowania strażakom za ich codzienny trud i poświęcenie oraz do pokazania nowoczesnych technologii i metod pracy, które będą wspierać ich misję ratowania życia i mienia.

Tradycyjnie już wręczone zostały odznaczenia państwowe i resortowe.

• Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Józef Ćwiąkała;
  • Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: Józef Chromiak, Andrzej Halwa, Andrzej Homa, Ryszard Rębisz, Józef Sędyka, Ryszard Sieński, Stanisław Tworzydło, Robert Wojciechowski, Józef Zych;
  • Krzyż Świętego Floriana otrzymali: Marcin Filip, Mariusz Kaliniewicz, Adam Maczuga, Andrzej Osuch, Stanisław Pytlowany, Wiesław Suszek;
  • Złoty medal za długoletnią służbę otrzymali: st. bryg. w st. spocz. Józef Kludys, st. bryg. w st. spocz. Marian Róg;
  • Srebrny medal za długoletnią służbę otrzymali: st. bryg. Bogusław Golenia;
  • Brązowy medal za długoletnią służbę: st. kpt. Maciej Szklarz.
  • Złotą odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej odznaczony został st. kpt. Bogdan Piasecki;
  • Srebrną odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali: asp. Witold Dudek, kpt. Marek Kobylarz, asp. Tomasz Serafin, st. ogn. Jarosław Sura;
  • Brązową odznaką zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali: ogn. Marcin Baran, str. Zbigniew Blecharczyk, asp. sztab. Grzegorz Gradowski, asp. Grzegorz Perżyło, asp. sztab. Andrzej Ulman, mjr Straży Granicznej Krzysztof Sidor;
  • Odznakę Świętego Floriana otrzymali: asp. Witold Dudek, st. ogn. Stanisław Serafin, st. ogn. Jarosław Sura.
  • Strażacką Gwiazdą Podkarpacia uhonorowani zostali: poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, st. bryg. Tomasz Baran, ks. Paweł Samborski, st. bryg. Bogusław Szczurko, str. Jarosław Sura.

Podczas obchodów zostały wręczone również akty nominacji na wyższe stopnie służbowe.

Stopień młodszego brygadiera otrzymał st. kpt. Łukasz Zieliński; kapitana – mł. kpt. Ewa Fudali; starszego aspiranta – asp. Kamil Czternastek, asp. Marcin Markowicz; aspiranta – mł. asp. Łukasz Goraj, mł. asp. Mateusz Telesz; starszego ogniomistrza – ogn. Stanisław Czajowski, ogn. Paweł Gembrowicz; ogn. Rafał Krzywiński, ogn. Marcin Lupa; ogniomistrza – mł. ogn. Bartłomiej Klepacki, mł. ogn. Karol Ciura; starszego sekcyjnego – sekc. Krzysztof Butra, sekc. Łukasz Krawiec, sek. Konrad Szpunar; sekcyjnego – mł. sekc. Ewa Czyrek.