Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

Otwarcie Muzeum Aleksandra Fredry w Rudkach

15 lipca 2016 r. (w 140. rocznicę śmierci największego polskiego komediopisarza) odbyła się uroczystość poświęcenia i otwarcia Muzeum Aleksandra Fredry w Rudkach (rejon samborski, obwód lwowski na Ukrainie).

Aleksander Fredro (1793 –1876) urodził się w Surochowie niedaleko Jarosławia ale jego rodzina przeprowadziła się wkrótce do Beńkowej Wiszni koło Rudek. Został pochowany w rodzinnej krypcie znajdującej się w miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej za czasów komunistycznych zostało zamienione na magazyn, a groby rodu Fredrów zdewastowano. Dopiero po upadku ZSRR sytuacja się zmieniła i miejsce to zaczęło powracać do zbiorowej pamięci. Odrestaurowano kościół wraz z kryptą Fredrów.

Otwarcie i poświęcenie muzeum poprzedziła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity Lwowskiego ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego, który objął honorowy patronat nad tą inicjatywą.

W uroczystości tej uczestniczyli m.in.: konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur, przedstawiciele środowisk kultury z Ukrainy i Polski, liczni Polacy zamieszkujący w obwodzie lwowskim, a także reprezentacja samorządowców naszego powiatu z Janem Pączkiem – Starostą Przemyskim i Ryszardem Adamskim – Przewodniczącym Rady Powiatu Przemyskiego na czele. Nie zabrakło występu aktorów najstarszego w Polsce teatru amatorskiego „Fredreum” z Przemyśla, którzy zaprezentowali fragmenty utworów Aleksandra Fredry.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki zaznaczył, że muzeum powstało, aby zachować od zapomnienia spuściznę życiową Aleksandra Fredry. Poświęcając to miejsce powiedział: „Nie jest to muzeum wielkie, ani nie jest w stanie przedstawić w pełni życia, dziedzica tych ziem, dorobku literackiego, jaki pozostawił po sobie. Jest jednak w stanie zapoczątkować drogę pamięci historycznej na jaką zasługuje Aleksander Fredro”.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30