Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Wypożyczalnia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego

Single

Pamięć o Kapitanie Henryku Jaskule

Kapitan Henryk Jaskuła nie żyje. Zmarł 14 maja w Przemyślu, w wieku 96 lat, nie doczekawszy 40. rocznicy zakończenia swojego słynnego rejsu, kiedy to – po 344 dniach samotnej żeglugi – dotarł na jachcie „Dar Przemyśla” do macierzystego portu w Gdyni. Dokonał tego jako pierwszy Polak, który samotnie opłynął kulę ziemską bez zawijania do portów, wpisując się tym samym na trwałe w annały polskiego żeglarstwa.

Jego życiową postawę cechował głęboki patriotyzm, unaoczniony w radosnym okrzyku, tuż po przycumowaniu do gdyńskiego nabrzeża – „Polsko kochana, twój syn powrócił.”. Rok 2020 ogłoszony został przez przemyską Radę Miejską rokiem Henryka Jaskuły, zaplanowano wiele upamiętniających przedsięwzięć. Niestety, epidemia koronawirusa pokrzyżowała te plany, odsuwając je na później lub do przestrzeni wirtualnej.

Henryk Jaskuła był skromnym człowiekiem, życzliwym dla innych z dystansem i wyrozumiałością podchodzącym do wszelkich laurów jakie na niego spadały. Wśród gratulacji i życzeń z okazji wcześniejszych jubileuszy nie zabrakło też przesłania od starosty przemyskiego Jana Pączka.

Pamięć o Kapitanie ma wyjątkowo trwałe podstawy i niezależnie od okoliczności na pewno będzie pokoleniowo kultywowana. 20 maja, w rocznicę słynnego rejsu, w kościele Salezjanów w Przemyślu, z inicjatywy grona przyjaciół, odprawiona została msza święta w intencji Zmarłego. Jego prochy spoczną na cmentarzu Zasańskim w grobie jego długoletniej towarzyszki życia –żony Zofii.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30