Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

INFORMACJA WYDZIAŁU KOMUNIKACJI I DRÓG

Single

Pamięć o ofiarach mordu w Borownicy

28 kwietnia br. w Borownicy odbyły się obchody upamiętniające ofiary mordu dokonanego w 1945 roku przez ukraińskich nacjonalistów na mieszkańcach tej miejscowości. A była to wieś zamieszkała w zdecydowanej większości przez ludność polską. Wieś doszczętnie spalono, a około 100 osób straciło wówczas życie.
Pamięć o pomordowanych przypomina pomnik postawiony przez mieszkańców Borownicy w 1994 roku. Przy tym pomniku koncentrowały się memorialne uroczystości zorganizowane przez samorząd Gminy Bircza. Ustawiono honorową wartę, wciągnięto flagę państwową na maszt i odegrano hymn państwowy i oddano salwę honorową.
Po Apelu Pamięci i modlitwie za pomordowanych składano wieńce i kwiaty oraz zapalano znicze. Na uroczystość przybyli liczni goście oraz mieszkańcy gminy. Wśród rzeszy uczestników nie zabrakło przedstawicieli samorządu powiatowego, Starosty Przemyskiego – Jana Pączka i Przewodniczącego Rady Powiatu Przemyskiego – Ryszarda Adamskiego, Sekretarza Powiatu Przemyskiego – Jerzego Góralewicza, oraz Radnych Powiatu Przemyskiego: Wojciecha Bobowskiego, Henryka Sowy, Arkadiusza Mazura, Andrzeja Dziadka. Byli też m.in.: Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego – Piotr Pilch, Poseł na Sejm RP – Mieczysław Kasprzak. Uroczystość zakończyła Msza Święta w intencji pomordowanych odprawiona w miejscowym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30