x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Polskie Stowarzyszenie Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta Grupa Przemyśl na Europejskich Dniach Dobrosąsiedztwa

Podczas tegorocznych Dni Dobrosąsiedztwa w Malhowicach nie brakowało różnorodnych atrakcji. Każdy mógł wybrać dla siebie coś interesującego. Dorośli mają inne potrzeby, natomiast o wesołą zabawę dzieci zadbały członkinie Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki Celestyna Freineta Grupa Przemyśl. Dla milusińskich przygotowały atrakcyjne zabawy z nagrodami. Można było do woli błądzić w kolorowym labiryncie z tuneli, wygrać atrakcyjną nagrodę rzucając do celu. Dużym powodzeniem cieszyły się rysunki malowane zarówno na twarzy, jak i innych częściach ciała np. kolanach. Konkurs rysunkowy na temat przyjażni i dobrosąsiedztwa między Polską i Ukrainą obfitował dziesiątkami rysunków, które zostały wyeksponowane na wystawie wokół namiotu. Wielu wiadomości dostarczył kwiz z pytaniami typu: jaka jest stolica naszych sąsiadów, jakie kolory flagi a nawet o EURO 2012? Niektóre pytania były naprawdę trudne, ale można było liczyć na pomoc prowadzącej Jagody Dorociak. Dla dzieci lubiących wyzwania plastyczne oferowano wyrób kwiatów z papieru. Każdy uczestnik swój kwiatek wkładał do ogromnego kosza i tym sposobem, na koniec zmagań, powstał wielki, kolorowy bukiet.

Żadna freinetowska impreza nie może się obejść bez tworzenia swobodnych tekstów inspirowanych tematyką spotkania. I tym razem powstały fantastyczne wiersze okolicznościowe. I miejsce zdobyły uczennice IV klasy ze Szkoły Podstawowej w Krasiczynie : Eliza Kochanowicz i Magdalena Prokopska.

Jak dobrze mieć sąsiada,
chociaż po polsku nie gada.
Lecz kiedy się spotkamy,
zawsze się dogadamy.
W potrzebie mu pomożemy,
i dobrze o tym wiemy,
że on pomógłby nam
gdy płaczesz i jesteś sam.
I mimo, że dzielą nas granice,
to przecież są Malhowice,
bo to dobra słowiańska rodzina
– Polska i Ukraina.

II miejsce także przypadło dla uczennic z Krasiczyna : Anity Olszańskiej, Klaudii Olszańskiej i Kamili Rożek.
Oto ich wiersz:

Sąsiad miły jest,
lecz ma czasem chwile złe.
Chociaż czasem jest przeszkoda
ja mu chętnie rękę podam.

Na spotkaniu z sąsiadem
przy kolacji z obiadem,
są śpiewy i tańce,
i różne wywijańce.
Wszystkie zabawy i prace były okraszane słodkościami, bo jak wiadomo słodycze dodają radości i umilają życie. Nagrody i słodycze ufundowało Starostwo Powiatowe.

Nad przebiegiem i bezpieczeństwem gier i zabaw czuwały nauczycielki, członkinie Stowarzyszenia:
Bogusława Kuciel SP 4 w Przemyślu
Anna Charatonik (z córką Kasią) SP 14 w Przemyślu