Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

Pomoc potrzebującym – ofiarom wojny na Ukrainie

Oprac. Janusz Hołyszko, M. Paczkowska

Już od pierwszych dni inwazji na Ukrainę, obywatele Ukrainy oraz obywatele innych narodowości zaczęli przybywać na terytorium naszego kraju uciekając przed bombami i kulami Rosyjskiego agresora, mając ze sobą zaledwie to, co zdołali zapakować: jedni do samochodu, inni do jednej, dwóch walizek a byli i tacy, co przybyli z reklamówką i z dzieckiem na rękach.

Mieszkańcy przygranicznych powiatów jako pierwsi w odruchu serca, spontanicznie przystąpili do udzielania pomocy potrzebującym, wszystkim tym, którzy tej pomocy potrzebowali.

Pomoc przybierała przeróżne formy, mieszkańcy poszczególnych miejscowości organizowali się, przygotowując gorące posiłki w postaci zup i gorącej herbaty. Przygotowane potrawy mieszkańcy zawozili do potrzebujących w Medyce, Korczowej i Przemyślu, rozdając je każdemu potrzebującemu. Produkty do przygotowania posiłków, zwłaszcza w pierwszych dniach, przynosił kto chciał, kto mógł pytając jedynie, co potrzebujecie, ile tego potrzeba i gdzie to przynieść. Bardzo ważną rolę w tej akcji miały działające w poszczególnych miejscowościach stowarzyszenia, Koła Gospodyń Wiejskich, nieocenioną pomoc wnieśli również druhowie OSP. Z czasem działania te były koordynowane na poziomie poszczególnych gmin, wyznaczeni przez Wójtów pracownicy podejmowali stosowne czynności pomagające w zorganizowaniu zbiórek żywności, środków higieny osobistej, ubrań, koców, pościeli, gromadząc je w magazynach a następnie przekazując potrzebującym. Zbiórki organizowane były i są przez osoby prywatne, firmy, urzędy, szkoły w różnych formach. Byłoby nonsensem wyliczanie ilości litrów przygotowanej i rozdanej zupy, herbaty, sztuk kanapek, ton zgromadzonych produktów oraz wyliczanie kto zrobił tego więcej. Każdy niech we własnym sumieniu zdecyduje, ile może i jak może pomóc. Każda forma pomocy jest na wagę złota.

Od 7 marca br. Władze Powiatu Przemyskiego koordynują działania związane z przygotowywaniem posiłków w punkcie recepcyjnym w Medyce. We współpracy z Wójtami Gmin Powiatu Przemyskiego opracowany został harmonogram organizacji posiłków, w opracowanie którego włączyły się działające na terenie powiatu przemyskiego stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich oraz lokalna społeczność.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30