Powiat Przemyski w ścisłej czołówce finansowej samorządów w Polsce
III miejsce w kraju dla Powiatu Przemyskiego
12 maja 2026 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala „Prezentacji Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2025 rok”, organizowana przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich – organizatora Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W wydarzeniu uczestniczyła Pani Bożena Ryczan – Starosta Przemyski, która odebrała prestiżowe wyróżnienie dla Powiatu Przemyskiego.
Powiat Przemyski zajął znakomite III miejsce w Polsce w kategorii powiatów ziemskich, konkurując z 314 powiatami z całego kraju. Wyżej sklasyfikowano jedynie:
Powiat Leszczyński (województwo wielkopolskie) – I miejsce,
Powiat Siedlecki (województwo mazowieckie) – II miejsce.
To ogromny sukces samorządu Powiatu Przemyskiego oraz potwierdzenie stabilnej, odpowiedzialnej i skutecznej polityki finansowej prowadzonej w ostatnich latach. Szczególnego znaczenia nabiera fakt, że Powiat Przemyski już trzeci rok z rzędu znajduje się w ścisłej krajowej czołówce rankingu, utrzymując pozycję jednego z najlepiej zarządzanych finansowo samorządów w Polsce.
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego uznawany jest za jedno z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych zestawień kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Ocenie podlegają m.in. poziom inwestycji, zdolność pozyskiwania środków zewnętrznych, nadwyżka operacyjna, udział wydatków inwestycyjnych oraz efektywność zarządzania finansami publicznymi.
Odbierając wyróżnienie, Pani Starosta Bożena Ryczan podkreśliła, że sukces ten jest efektem wspólnej pracy całego samorządu, radnych, pracowników Starostwa Powiatowego, jednostek organizacyjnych oraz wszystkich osób zaangażowanych w rozwój Powiatu Przemyskiego.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy swoją codzienną pracą, odpowiedzialnością i zaangażowaniem przyczyniają się do budowania silnego i nowoczesnego Powiatu Przemyskiego. To wspólny sukces mieszkańców, samorządowców, pracowników administracji oraz partnerów współpracujących na rzecz rozwoju naszej Małej Ojczyzny.
Osiągnięte wyróżnienie stanowi powód do dumy, ale również motywację do dalszej pracy i podejmowania kolejnych ambitnych wyzwań. Wierzymy, że konsekwencja, odpowiedzialność finansowa oraz dalsze inwestowanie w rozwój infrastruktury, edukacji i jakości życia mieszkańców pozwolą Powiatowi Przemyskiemu utrzymać miejsce w krajowej czołówce również w kolejnych latach.
Oprac.: E. Gierczak



















































