INFORMACJA WYDZIAŁU KOMUNIKACJI I DRÓG

Profesor Lidia Morawska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla

Oprac.: Paula Jurkiewicz

W dniu 22 maja 2024 r. odbyła się IV Sesji Uroczystej Rady Miejskiej w Przemyślu na której to uczczono wybitną osobę rozsławiającą Przemyśl na całym świecie jest to profesor Lidia Morawska. W uroczystości wzięli udział m.in. Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego,  Bożena Ryczan Starosta Przemyski, Wojciech Bakun Prezydent Miasta Przemyśla oraz  Mariusz Zamirski Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.

Uroczystości na Zamku Kazimierzowskim zostały zorganizowane w związku z tym, że w dniu 19 maja 2023 roku, Rada Miejska Przemyśla jednogłośnie przyznała Pani profesor Lidii Morawskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. Profesor Morawska, światowej sławy specjalistka w dziedzinie fizyki atmosfery i nauk środowiskowych, jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. Jej badania,
w szczególności dotyczące jakości powietrza i rozprzestrzeniania się aerozoli, mają ogromne znaczenie dla zdrowia publicznego na całym świecie.

Profesor Lidia Morawska, na co dzień związana z Queensland University of Technology w Brisbane, jest autorką licznych publikacji naukowych i laureatką wielu prestiżowych nagród. Jej praca przyczyniła się do lepszego zrozumienia wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi oraz do rozwoju strategii redukcji ryzyka związanego z zanieczyszczeniami atmosferycznymi.

Decyzja o nadaniu tego zaszczytnego tytułu podkreśla znaczący wkład Pani profesor Morawskiej w naukę oraz jej szczególne więzi z Przemyślem. W uzasadnieniu podkreślono jej osiągnięcia naukowe, które przyczyniają się do poprawy jakości życia ludzi na całym świecie, a także jej rolę jako ambasadorki nauki polskiej na arenie międzynarodowej.