Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

INFORMACJA WYDZIAŁU KOMUNIKACJI I DRÓG

Single

Promocja książki Alicji Chruścickiej pt. „Śpiew Bogu i Ojczyźnie w Babicach nad Sanem – 47 lat pracy artystycznej  Alicji Król”

8 lipca 2021 r. w Muzeum Archidiecezjalnym w Przemyślu odbyła się promocja książki Alicji Chruścickiej pt. „Śpiew Bogu i Ojczyźnie w Babicach nad Sanem – 47 lat pracy artystycznej  Alicji Król”. Pozycja wydana przez PCKiN „Zamek” w Przemyślu w 2020 r. zawiera podsumowanie znanej wszystkim w regionie pracy twórczej Alicji Król, stanowi też piękny dokument historyczny zawierający wiele zdjęć archiwalnych, począwszy od zdjęcia chóru i teatru włościańskiego w Babicach z 1911 r, poprzez kolejne z lat późniejszych do współczesnych, dokumentujących działalność chóru „Pelicano”, „Gloria” i zespołu „Wiktorianki”. Pasję do muzyki i radość do życia Alicji Król podsumowuje już na wstępie fragment pieśni „Chór wieśniaków z opery Sprzedana narzeczona” „Tańczymy dzisiaj i śpiewamy, i ze święta korzystamy. Jedno słonko lśni w błękicie, jedno tylko mamy życie, więc nie trwońmy go na troski póki w sercach radość gości”, który to Alicja Król zaśpiewała dla zebranych. Autorka książki Alicja Chruścicka przybliżyła życie twórcze babickiej artystki i działaczki społecznej Alicji Król. Sama zaś bohaterka książki, która obchodzi w tym roku 48 – lecie swojej pracy twórczej w słowach wzruszenia podziękowała swoim współpracownikom, dyrektorom szkół z którymi pracowała, ks. proboszczom babickiej parafii, autorce Alicji Chruścickiej za przygotowanie pozycji, która dokumentuje jej „prawie 50 – letnie życie”. Obie panie dziękowały także, ks. Dyrektorowi Muzeum Archidiecezjalnego za organizację spotkania, Janowi Pączkowi Staroście Przemyskiemu za obecność i docenianie pracy twórczej Alicji Król, Wacławowi Pawłowskiemu Wójtowi Gminy Krzywcza za wsparcie i współpracę, Czesławowi Szałydze z Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek za pomoc korekcyjną i skład techniczny, Małgorzacie Dachnowicz za pomoc w promowaniu książki.

Jan Pączek Starosta Przemyski obu paniom wręczył kwiaty i złożył serdeczne wyrazy podziękowania za pracę społeczną jaką od lat prowadzą. Wyraził uznanie, że udało się doprowadzić do wydanie tej jakże cennej dla regionu pozycji, złożył także życzenia kolejnych udanych jubileuszy; 50- lecia pracy twórczej i następnych. Było to pełne radości, wzruszeń i śpiewu, miłe czwartkowe popołudnie, które zapewne na długo zapadnie jego uczestnikom w pamięci.

Alicja Król w 2013 roku otrzymała z rąk Jana Pączka odznaczenie „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego”.

Oprac.: M. Dachnowicz

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30