Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

Spoczęli w Mościskach po 76 latach

4 listopada 2015 roku na rzymskokatolickim cmentarzu w Mościskach na Ukrainie, zaledwie 17 km od granicy z Polską, odbyła się szczególna uroczystość. W tym dniu uroczyście pochowano szczątki przeszło stu żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w trakcie walk z Niemcami o Lwów we wrześniu 1939 roku. 
 
fot. M. Majkowski
 
Przez 76 lat szczątki te leżały w przypadkowych mogiłach na polach, w lasach, w okolicznych wsiach i miastach Zachodniej Ukrainy, najczęściej w okolicach Jaworowa, Mościsk, Sambora i Starego Sambora i Brzuchowic. Tylko nielicznych żołnierzy udało się zidentyfikować po tzw. nieśmiertelnikach.
 
fot. J. Szwic
 
Poszukiwania żołnierzy września 1939 r. na zachodniej Ukrainie trwają od dwóch lat w ramach projektu „Strażnicy Narodowej Pamięci”, realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z konsulatem RP we Lwowie, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i przy udziale środowisk polskich na Ukrainie.
 
fot. M. Majkowski
 
Uroczystości pogrzebowe w Mościskach rozpoczęto mszą świętą w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Po eucharystii procesja wyruszyła na cmentarz, gdzie nastąpił uroczysty pochówek ofiar. W pogrzebie uczestniczyli duchowni obu katolickich obrządków, przedstawiciele władz polskich i ukraińskich, polskich środowisk kresowych oraz Polacy zamieszkali na Ukrainie. Nie zabrakło reprezentacyjnego pododdziału Wojska Polskiego oraz grup polskich rekonstruktorów historycznych, w tym członków Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej ”X D.O.K.”.
 
fot. M. Majkowski
 
Władze Rzeczpospolitej Polskiej reprezentował wiceminister obrony narodowej  – Maciej Jankowski, byli polscy i ukraińscy parlamentarzyści, zaś polski samorząd reprezentowała liczna delegacja Powiatu Przemyskiego ze starostą Janem Pączkiem, wicestarostą – Markiem Kudłą i sekretarzem – Jerzym Góralewiczem oraz Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Przemyskiego – Janem Semkowem.
 
fot. J. Szwic
 
Wojenna nekropolia w Mościskach będzie rozbudowywana. W przyszłości spoczną tutaj kolejniżołnierze, których miejsca pochówku uda się odnaleźć. Zdaniem sekretarza Rady Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Krzysztofa Kunerta we wrześniu 1939 roku tylko w walkach o Lwów zginęło około 1500 żołnierzy Wojska Polskiego.
 
fot. J. Szwic
 

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30