Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Emanuelowi Aladarowi Korompayowi
13 kwietnia 2026 r. przy budynku głównym Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Emanuela Aladára Korompaya – wybitnego przedstawiciela polsko-węgierskich relacji kulturalnych oraz ofiary zbrodni katyńskiej. W wydarzeniu uczestniczyła m.in. Pani Bożena Ryczan – Starosta Przemyski, reprezentująca Powiat Przemyski.
Uroczystość została zorganizowana z inicjatywy środowisk pielęgnujących pamięć o wspólnej historii Polski i Węgier. Tablica poświęcona Emanuelowi Aladarowi Korompayowi przypomina o postaci niezwykle zasłużonej dla rozwoju badań nad językiem i kulturą węgierską w Polsce. Był on lektorem języka węgierskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim, a jego działalność naukowa i dydaktyczna przyczyniła się do umacniania więzi między narodami polskim i węgierskim.
Tragiczny los Korompaya związany jest z wydarzeniami II wojny światowej – został zamordowany
w 1940 roku przez sowieckie NKWD w ramach zbrodni katyńskiej. Jego postać pozostaje symbolem wspólnego losu ofiar totalitaryzmów oraz świadectwem wielowiekowej przyjaźni polsko-węgierskiej.
Po ceremonii odsłonięcia tablicy uczestnicy wydarzenia wzięli udział w spotkaniu z Joanna Urbańska – prezes Polsko‑Węgierskie Stowarzyszenie Rodzin Korompayów, które odbyło się w sali audiowizualnej Muzeum.
Uroczystość była ważnym wydarzeniem przypominającym o bohaterach, którzy poprzez swoją działalność i tragiczne losy wpisali się w historię zarówno Polski, jak i Węgier. Podkreśliła znaczenie pielęgnowania pamięci historycznej oraz budowania mostów między narodami poprzez wspólne dziedzictwo kulturowe i historyczne.
Oprac.: E. Gierczak
Fot.: https://www.facebook.com/piotr.pilch.wicemarszalek



















































