Uroczystości 77 rocznicy zamordowania przez ukraińskich nacjonalistów w lipcu 1946 r. 14 Żołnierzy Wojska Polskiego

Oprac.: M. Dachnowicz

23 lipca br w Jaworniku Ruskim odbyły się uroczystości 77 rocznicy zamordowania przez ukraińskich nacjonalistów w lipcu 1946 r. 14 Żołnierzy Wojska Polskiego.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele powiatu przemyskiego w osobach starosty przemyskiego Jana Pączka, przewodniczącego rady powiatu przemyskiego Wojciecha Bobowskiego oraz radnego powiatu Arkadiusza Mazura.
24 lipca 1946 roku w okolicy Jawornika Ruskiego doszło do potyczki żołnierzy ze szkoły podchorążych w Przemyślu (28 Pułku Piechoty) z oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii. 14 żołnierzy znajdowało się na liście strat jako zaginionych. Jak się okazało po wielu latach dostali się do niewoli i po torturach zamordowani.
Polaków pojmano i zamordowano najprawdopodobniej z rozkazu Mychajło Dudy „Hromenki”, na co wskazuje raport jednego z ukraińskich dowódców Wasyla Mizernego „Rena” oraz wyjaśnienia złożone w postępowaniu karnym przez Włodzimierza Szczygielskiego ps. „Burłaka”, który przyznał, że podczas starcia wzięto do niewoli 14 Polaków, ale odpowiedzialność za ich zamordowanie zrzucił na „Hromenkę”. Zdaniem prokurator IPN, w egzekucji polskich żołnierzy brała udział zapewne Żandarmeria Polowa sotni „Hromenki”.
We wspólnej mogile spoczęli:
śp. kpr. JÓZEF BEDNARCZYK
śp. strz. FELIKS ŻYTO