Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Oprac. Paula Jurkiewicz

1 sierpnia 2024 roku w Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenia te rozpoczęły się od Mszy świętej odprawionej w kościele oo. Karmelitów Bosych, która została poświęcona uczestnikom oraz ofiarom Powstania Warszawskiego.

Po Mszy świętej miała miejsce część oficjalna pod pomnikiem „Orląt Przemyskich”. Uroczystości zainaugurowano odegraniem hymnu państwowego oraz wciągnięciem flagi państwowej na maszt. Organizatorzy oraz zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, po których delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem.

O godzinie 17.00 na terenie powiatu przemyskiego zostały włączone syreny w godzinę W.

Obchody zakończył koncert piosenek powstańczych i harcerskich, który odbył się na Rynku Starego Miasta, tworząc wyjątkową atmosferę pełną patriotyzmu i wspomnień.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Marek Kuchciński poseł na sejm RP, Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Bożena Ryczan Starosta Przemyski, Piotr Pękalski Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, Jan Janusz Wicestarosta Przemyski, Jan Pączek Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego, Zenon Wagiła Radny Powiatu Przemyskiego, Janusz Hołyszko dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, Bartłomiej Barszczak Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla.