Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego
x

Uwaga! Zmiana numerów telefonów jednostki – Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Przemyślu

Single

W Przemyślu obchodzono dni przyjaźni Polsko-Węgierskiej

W dniu 9 czerwca br. Starosta Przemyski Jan Pączek uczestniczył w ważnym wydarzeniu odbywającym się w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jakim było odsłonięcie tablicy poświęconej inż. Ferencowi Szabolcsowi, jednemu z architektów cmentarzy wojennych w Przemyślu. Uroczystość jej odsłonięcia na ścianie kamienicy przy ul. A. Mickiewicza 25 odbyła się w obecności delegacji węgierskiej.

W Przemyślu podziwiać możemy dzieła inż. Ferenca Szabolcsa takie jak kaplica cmentarna na cmentarzu zasańskim, pomnik, ściana pomnikowa i ich otoczenie, a także cmentarz niemiecki przy ul. Przemysława.

Powstanie tablicy, która przypomina jego postać, to jeden z wielu efektów wieloletniej współpracy pomiędzy Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl a Instytutem Historii Muzeum Wojska w Budapeszcie, która ma na celu zachowanie pamięci historycznej związanej z Twierdzą Przemyśl i cmentarzami wojennymi z okresu I wojny światowej. Fundatorem upamiętnienia jest rząd Węgier, a zawisła ona w miejscu nieprzypadkowym – w budynku przy dzisiejszej ulicy Adama Mickiewicza 25 mieściła się niegdyś się Komisja Grobów Wojennych C.K. Monarchii.

Na tablicy znajduje się wizerunek inż. Ferenca Szabolcsa, a poniżej wygrawerowane napisy zarówno w języku polskim jak i węgierskim, a także godło Węgier i herb Miasta Przemyśla. Uroczystego odsłonięcia upamiętnienia dokonali wspólnie pułkownik Vilmos Kovács Dyrektor Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie, Mirosław Majkowski Przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i gospodarz miasta – Prezydent Wojciech Bakun. W uroczystości wzięła udział także pozostała część delegacji węgierskiej z Instytutu i Muzeum Historii Wojskowości w Budapeszcie, a także z miasta partnerskiego Egeru z Burmistrzem Ádámem Mirkóczki.

Po odsłonięciu tablicy zebrani  udali się na cmentarz przy ul. Przemysława, gdzie na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej złożono kwiaty upamiętniając walczących w Twierdzy Przemyśl.

 

Ostatnią częścią polsko – węgierskiego spotkania w Przemyślu było Sympozjum naukowe pn. „Zachowanie pamięci o poległych w Twierdzy Przemyśl – Wielka Wojna 1914-1918 ”, które odbyło się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Podczas niego z wystąpieniami do zebranych zwrócili się:

  • płk Vilmos Kovács (dyrektor Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Budapeszt), Artillery of the Przemyśl Fortress in 1914-1915
  • Tomasz Pomykacz (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej), z tematem Kontrowersje wokół dowódcy obrony fortu I/1 „Łysiczka” w czasie rosyjskiego szturmu nocą 6/7 października 1914 r.
  • Mirosław Majkowski (Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl), z tematem Cmentarze wojenne Twierdzy Przemyśl – stan badań

Oprac.: M. Dachnowicz na podstawie informacji: www.przemysl.pl

 

 

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30