Powiat Przemyski - strona główna

Powiat Przemyski Plac Dominikański 3, 37-700 Przemyśl /16/ 678 50 54 starostwo@powiat.przemysl.pl
Przejdź do języka migowego

Single

Waldemar Sosnowski nagrodzony

30 czerwca 2020 w sali audytoryjnej Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego odbyła się gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego pn. „Artystyczny Znak Podkarpacia”. Wśród laureatów znaleźli się wybitni twórcy z regionu, odbierający nagrody i stypendia przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego. Jednym z nich był Waldemar Sosnowski uhonorowany – na wniosek Starosty Przemyskiego Jana Pączka – nagrodą indywidualną za całokształt działalności twórczej. Z powodu pandemii uroczystość miała inny, skromniejszy niż w poprzednich latach, charakter.

Waldemar Sosnowski to jeden z czołowych polskich fotografików, od lat promujący województwo podkarpackie w kraju i za granicą. Pochodzi z rodziny patriotycznych kresowiaków z Podola, osiadłej po drugiej wojnie światowej w Przemyślu. Dość wcześnie odkrył w sobie pasje fotograficzne, co z czasem stało się jego profesją. Przez kilkanaście lat pracował jako fotoreporter i fotoedytor w „Gazecie Wyborczej” oraz „The Times Polska”. Kilka lat temu porzucił etatową pracę redakcyjną skupiając się – jako tzw. „wolny strzelec” na realizacji indywidualnych projektów artystycznych i dokumentalnych, wydawaniu albumów i książek, kręceniu filmów o kulturowym i krajoznawczym dziedzictwie, a także na przekazywaniu swojej wiedzy studentom kilku wyższych uczelni (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Rzeszowski). Jest współautorem prekursorskiego na polskim  rynku wydawniczym podręcznika akademickiego z dziedziny fotografii prasowej – „Fotografia dziennikarska – teoria, praktyka, prawo”. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Fotogramy Waldemara Sosnowskiego ukazywały się w licznych polskich i zagranicznych periodykach, takich jak np. „Tygodnik Powszechny”, „Polityka”, „Newsweek”, „National Geographic”. Jest autorem lub współautorem kilkunastu albumów wysoko ocenianych przez znawców tematu. Wydawnictwa te, oprócz walorów artystycznych, posiadają cenne walory dokumentalne, czego przykładem są chociażby publikacje i wystawy dokumentujące pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II. Pokłosiem reporterskich wędrówek Sosnowskiego śladem Jana Pawła II było kilka dużych wystaw plenerowych prezentowanych m.in. na rynkach w Krakowie, Rzeszowie i kilku innych miastach.

Partnerzy

dps-huwniki
lo_dubiecko
odswiezamy_nasze_miasta
osrodek
pckin_zamek
pcpr_banner
poki_banner
poradnia
zielona_linia
zs_nienadowa
banner_psnz
logo_llp
Mapa powiatu

Kontakt

Kontakt

Adres: Plac Dominikański 3, Przemyśl
Telefon: 166 785 054
E-mail: starostwo@powiat.przemysl.pl
Adresy skrytki ePUAP:
ovn0u41j5j/skrytka
ovn0u41j5j/SkrytkaESP

Godziny pracy

Poniedziałek 7.30 - 15.30
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 15.30